След седем седмици на национални протести и призив от ръководството на армията за незабавното му оттегляне от власт, тази сряда дългогодишният президент на Алжир Абделазиз Бутефлика подаде оставка. Мандатът му изтичаше на 28 април и недоволството на народа беше подпалено от намерението му да се кандидатира за пети мандат.
След края на 20-годишното управление на Бутефлика сега започва търсенето на нов лидер на Алжир. Няма решение на политическата криза без цялостна промяна на политическия елит, прогнозира пред БНР Томас Серес, преподавател по политически науки в Калифорнийския университет в Санта Крус.
"Това е посланието тук - пълна политическа промяна и тя е възможна. Но дори тя да бъде постигната по мирен път, не мисля, че хората са готови на компромиси на този етап. Това не означава, че армията или технокрацията повече няма да бъдат от значение. Те ще останат основни стълбове в държавата. Но тези начело на правителството - управляващият елит, трябва да бъде радикално сменен, това е целта“, каза още той в интервю за предаването “Събота 150“ и допълни:
"Алжирците спечелиха поредица от големи битки. Първата беше масовите протести по улиците. След това режимът беше принуден да спре провеждането на президентските избори, които бяха насрочени за средата на април. И последното, което се случи преди няколко дни - усилвайки натиска, хората принудиха президента Бутефлика да подаде оставка. Със сигурност седемте седмици на мирни протести поставиха началото на революционен процес, който продължава и в момента, виждаме го и той е напълно истински. Не говорим за шепа бунтовници, а за революция. Няма никакво съмнение, че тези протести поставят началото на нова глава в алжирската история. Те вероятно ще доведат до сериозни последици за страната - те дори вече се случват - но също и за останалата част от региона. Може би дори отвъд него. Въпреки това трябва да се има предвид и че антуражътна Абделазиз Бутефлика все още е начело на държавата, а именно -военните и политическите му протежета все още контролират ключови институции, включително правителството. И заради това е вероятно протестите да продължат. Защото хората бяха ясни - искат край на режима, на цялата система“.
"Най-голямото предизвикателство пред революционерите в Алжир е да сменят управляващия елит. Това е огромно предизвикателство, защото ако погледнем назад, през последните 10 години всички политици, дори от опозицията, бяха напълно компроментирани. Недоверието към политиците е безкрайно. Повечето са или некомпетентни, или корумпирани, или изпълнени с презрение към масите. На този етап ще бъде изключително трудно да се възстанови някакво доверие у управниците. А това е заложено на карта, следващата задължителна стъпка. Има много компетентни и честни хора в Алжир. И някои от тях се занимават с политика, други са активисти, работят в асоциации или дори се занимават с административни дейности. Целта сега е те да бъдат издигнати с обща платформа и конкретна програма, за да се превърнат в солидна алтернатива на управляващия елит и да не му бъде оставен друг избор, освен да се оттегли. Хората не могат да свършат всичко сами - те побеждават режима, но не могат като по чудо сами да сътворят политическа алтернатива. Тези хора се нуждаят от нови лица, лидери, които да предложат нещо конкретно. Това би трябвало да се случи през следващите няколко седмици, ако революцията успее“, коментира още Серес.
Цялото интервю с Томас Серес може да чуете в звуковия файл.
Мъжете шофьори са по-агресивни на пътя поради различните специфики между половете. По отношение на пътя мъжете поемат в по-голяма степен неоправдани рискове , каза доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към БАН в интервю пред БНР. Тя посочи, че мъжете повече от жените изпитват гняв и имат по-агресивно..
Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..
Корупцията е основният проблем в здравеопазването. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. Д-р Николай Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК не е добър – много пари, но без реформа! "Цялото нещо трябва да бъде изринато. Няма логика хоспитализациите да са ни рекордни и смъртността да ни е рекордна. Здравната каса..
По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР. "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..
Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..