Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Легкоступ празнува юбилей с изложбата "60X60"

Своеобразната автобиография в картини очертава творческия път на художника

7
Снимка: Здравка Маслянкова

С нова книга и изложба с 60 картини празнува днес юбилея си именитият български художник и бивш ректор на Великотърновския университет проф. Пламен Легкоступ.

Творческата ретроспекция разкрива художествените търсения на твореца от студентството му през 80-те години на миналия век до днес, включително и последния му период от живот и творчество в Китай.

Изложбата е подредена в художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и показва учебни рисунки, ранни автопортрети, графики, живопис и дигитални опити на проф. Пламен Легкоступ.

Изложбата 60Х60, с която проф. Пламен Лагкоступ празнува своя юбилей, е всъщност хибридна конструкция между пътепис, автобиография в картини, цветно пиршество, мизансцен на творчески катарзиси, но в основата ѝ е житейската панорама на един творец с ясна художествена и гражданска позиция.

През осем различни периода е минал художникът от 1980-а година до днешния си 60-ти юбилей, разказа Нейко Генчев, чието издателство представи книгата на проф. Легкоступ „По вълните на времето“.

„През тези периоди той е бил различен художник и различен човек и може да се види развитието му до настоящето, когато вече е близо до съвършенството. Човек, който изобщо не се страхува да влезе в дълбокото, да се заеме с напълно нови и за него неща, и от тях да създаде нещо съвсем ново“, отбеляза Генчев.

По думите му, особено интересни са последните работи на Легкоступ, в които можем да видим истински синтез на културите:

„Говоря за китайския му период, как от две изключително различни култури с различни средства, с различна философия той успява да синтезира нещо ново, като в същото време запазва най-ценното от съставките, които са включени в него“.

Книгата „По вълните на времето“ е своеобразен каталог на 60-те картини, които проф. Пламен Легкоступ представя в изложбата за своя юбилей.

„Аз съм вечното дете, излъгано от света“, посочва в книгата си художникът, който представя студентски рисунки, графични творби, компютърни предизвикателства и 16 картини, рисувани в последните години, когато живее и твори в Китай.

Най-миниатюрната творба е негов автопортрет с размери 13 на 16 см, рисувана през 1980 година , а най-крупната творба е 150 на 300 см и е копие на картината му „Институт „Конфуций“ – мост между цивилизациите“. Оригиналът е в Китай и е собственост на Пекинския университет за чужди езици и култури.

„Животът ми даде много уроци за 60 години“, сподели проф. Пламен Легкоступ.

„Някои грешки съм се опитал да не ги повтарям, други така се е случило, че съм ги повтарял, но на практика съм узнал какъв е смисълът на сентенцията „Не вярвай на данайците, дори когато ти носят дарове“.

В каква посока ще отплава занапред е Божа работа, вярва проф. Легкоступ. „Един творец никога не знае накъде ще отплава, може да е по течението, може да е срещу течението. Важното е да пътуваме“.

Дух, сила и непокорство са водили проф. Пламен Легкостут да устоява на житейските ветрове, превръщайки ги в попътни в платната на кораба си. Признава, че все още не е нарисувал всичко, което иска.

„Рисувал съм и животни, и много предмети, в един период и хора съм рисувал. Бил съм два пъти женен и успешно разведен. Сега живея с трета дама на сърцето си, но нито една от тях не съм нарисувал, защото любовта не трябва да се рисува, тя трябва да се изживява“, разказва още той.

„В общи линии това, което съм мечтал, съм го изобразил по някакъв начин. В крайна сметка художникът, ако не може да изживее мечтите си, поне ги пресътворява, било то с четка или в глина. Мечтая да нарисувам този сюжет, който досега не съм рисувал. Какъв ще бъде той, времето ще покаже. Оставам ми още има няма 40 години да станем столетници“.

Проф. Пламен Легкоступ рисува само в ярки цветове. Картините му изобилстват от жълто, оранжево, червено, виолетово. Споделя, че работи с поне 10-15 нюанса на любимите си цветове. За него колегите му художници казват, че цветовете, които използва, го характеризират най-добре като ярък, понякога френетично наситен, звучен и енергичен.

„Хората, които се радват на картините, на изкуството, и без друго животът им не е чак толкова розов. Всеки си има проблеми и да му нарисувам някоя картина, която да излъчва някаква тъга - няма смисъл да го обременявам човека допълнително. В крайна сметка изкуството е игра и аз се радвам като рисувам. Ярките, топли тонове ми създават едно по-оптимистично, по-ведро настроение. То ми помага да изляза от другите ситуации, в които съм попадал през живота си“.

Рибите са запазената марка в картините на проф. Пламен Легкоступ в почти всичките му творчески периоди. В техния образ той търси съчетанието на различни форми и чувства.

„Мъката на художника е, че вижда в живота неща, които другите се правят, че не виждат или не са за виждане, но по-голямата мъка, е че не можем да ги променим“, прави равносметка на 60- годишния си юбилей проф. Пламен Легкоступ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26