Космонавти от пет държави (Русия, Полша, Чехия, Унгария, Словакия) пристигнаха у нас, за да отбележат 40 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
Самият той каза, че отбелязването на годишнината е, за да разбере младото поколение какви постижения е имала страната ни:
„Отбелязването на нашия полет приехме да го направим през тези дни най-вече младото поколение да разбере България какво е правила през тези години, какво е направила българската космическа наука през 70-те – 80-те години. След нашия полет българските учени създават нови системи за два космически кораба, изцяло български. И двата кораба работят успешно на орбита и много дълго дават данни, които може би и сега се обработват в Института за космически изследвания и технологии“.
Вторият ни космонавт Александър Александров е сигурен, че космическите изследвания са трамплин за знанията:
„Ние сме една от първите страни, които изпратиха свои уреди в Космоса, които изследваха космическото пространство, изследваха Земята от Космоса, които изпратиха космонавти. Ние сме една от космическите държави и не трябва да забравяме това“.
Владимир Ремек, който е на гости на Георги Иванов, вярва, че рано или късно хората ще напуснат планетата заради проблемите, които има на Земята.
„Като малък исках да полетя в Космоса. Това го изпълних, но и бързо разбрах, че Чехословакия няма да може да изведе сама космонавт в Космоса. И затова съм убеден, че възможностите на определени държави да изпратят свой човек в Космоса е единствено в сътрудничество. Изследването на Космоса, според мен, може да помогне на човечеството да се съхрани като вид рано или късно. Мисля, че за космонавтиката успях да направя правилното, когато бях евродепутат. Участвах в практически проекти и проблемите, които се решаваха на нивото ЕС – Програма „Галилей“ и всички останали. Като посланик на Чехия в Русия естествено се опитах и се стараех да поддържам сътрудничеството. На ниво Космическа агенция на ЕС и съответните институции в Русия – „Роскосмос“, сътрудничеството продължава, независимо от политическите отношения. Надявам се и то да се развива. Като проект Международната космическа станция мисля не е последна крачка за изследването на Космоса“.
Друг гост на Георги Иванов е Павел Виноградов. Той лети през 1997 година до вече несъществуващата космическа станция „Мир“. Последно лети през 2006 година до МКС и неговите спомени за Космоса са най-пресни:
„Всяка държава, която попада в клуба на космическите нации, попада на друго ниво. И това е ниво преди всичко за получаване на знание. Често ни питат защо даваме толкова много пари за изследването му. Но този въпрос звучи така „защо да не даваме пари за получаване на знания“. В медицината, химията, физиката. Затова летим, за да получим знание. Космическото общество е единственото вероятно, което разбира, че на нашата планета не ни разделя нищо. Нито вяра, нито валута, нито политики, нито богатства. И затова говорим на всички политици навсякъде по света – обърнете внимание, хората са жители на планетата Земя. Къде ни чуват, къде – не. Затова всяка държава, която участва в космически програми, това са нови технологии, нови работни места, ново отношение на студентите и учениците към въпросите. И това е отговорът на въпроса ми – какво дава Космосът, дори и на малка държава България или на големите като Русия и САЩ. Това е стъпка в бъдещето за нашите деца и внуци“.
Към момента Институтът по космически изследвания има 100 разработки, получили авторски свидетелства и патенти за изобретения, над 15 свидетелства за регистрация на полезни модели. Наши патенти са регистрирани в България, в САЩ и в Украйна. Преди седмица водещи факултети на български университети са депозирали нова национална програма за космически изследвания в Министерството на образованието. В нея се иска развитието на различните направления на космическите науки. От нови двигатели за българските наносателити и изследвания. Програмата трябва да бъде одобрена от Министерския съвет и е на стойност около 1,5 милиона лева. Но засега е само предложение.
С полета на Георги Иванов България става шестата държава в света със свой космонавт.
Институтът за космически изследвания и технологии и Българската академия на науките валидираха марка по случай годишнината.
Затваря се за движение , включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул. "Цариградско шосе" от ул."Владимир Пашов" на 50 м в посока кръстовището на "4-ти километър". Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути , съответно: Тролейбусите по линии №3 и №5 ще се движат по..
Необходим е ремонт на 2-километровия път до руенския манастир "Св. Иван Рилски" над с. Скрино, казват монасите, разчитайки на Общината в Бобошево да заложи средства по бюджета. Светата обител се посещава, особено лятото, от групи туристи и миряни от цялата страна, често пъти - с автобуси. В Руенския манастир служат двама монаси -..
Поредно любителско бягане по брега на Северното Черноморие ще се проведе на 18 май. Инициативата е на спортния клуб iRun и се подкрепя от морските общини Каварна и Шабла. Тази година маратонът носи името Sunrise Ultra и предвижда три маршрута. Любителите на здравословния и активен начин на живот от Добруджа и страната ще могат да се..
През 2024 г. в Швейцария рязко са се увеличили случаите на расизъм и ксенофобия, като най-голям е ръстът на нападенията срещу мюсюлмани и араби, показват официални статистически данни, цитирани от АФП. Според Федералната комисия за борба с расизма на Швейцария (EKR) през миналата година са докладвани 1211 инцидента, свързани с реч на..
Неприятен инцидент, за щастие без фатални последици, помрачи днес събитието "Панаир на Доброто - Стара Загора", организирано с благотворителна цел и провело се в парк "Артилерийски". По време на проявата част от конструкцията на сцената се срутва внезапно и наранява едно от децата участници. По предварителна информация, организаторът е започнал..
Екипи на Агенцията за социално подпомагане ще посетят населените места в областите Монтана и Видин, пострадали от наводненията вчера. 108.5 литра на квадратен метър е падналият дъжд в района на Лехчево снощи Те ще описват щетите и ще консултират хората как да кандидатстват за еднократна помощ за покриване на инцидентно възникнали нужди. Тази помощ..
Над 100 души от бургаския квартал "Горно Езерово" блокираха за повече от половин час пътния възел на входа на квартала. Хората са недоволни от окаяното състояние на единствения път, който ги свързва с града. По него се движат 40-тонни камиони заради каменната кариера в района, а основен ремонт на двулентовия път не е правен повече от 40 години...
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.