Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Колев: Пещерите са последното неизследвано кътче на планетата

Много младежи се запалват по пещерното дело, но малцина устояват на трудностите

4
Георги Колев
Снимка: Ася Пенчева

Байкър, пещерняк, планински водач, преподавател по психология и философия – Георги Колев успява да бъде всичко това.

„Не е толкова трудно да се съчетават тези неща. Както казват мъдреците, когато ръцете работят, душата почива. Учителската професия и психологията са много натоварващи и амортизиращи, затова природата, когато си сред нея, успява да ти върне част от тази енергия и да те зареди отново да продължиш нататък“, разказа Колев в предаването „Нощен хоризонт“.

Георги Колев ръководи ученически пещерен клуб, който доскоро бил единствен по рода си. Възникнал преди шест години и тогава, при липсата на организирано ученическо спелео движение, били единствената подобна регистрирана организация. Сега такива клубове има още в Ракитово и във Велико Търново.

От години работи по методиката „ученици работят с ученици“, свързана с извънкласни дейности. Преди това има опит с ученически парламент и ученически артцентър.

В началото при младежите всичко тръгва с огромен ентусиазъм, голям патос и едно велико „ура!“, но постепенно от 20 души остават не повече от един-двама, които и занапред си остават пещерняци и откриватели, споделя опита си Георги Колев. 

Планината е труден учител, не всички издържат на трудностите и несгодите на пещерното движение, подчертава той.

„Остават тези, които са с боен хъс и с най-голямото любопитство, защото пещерите са последното неизследвано кътче на планетата. Стъпили сме и на дъното на океана, на Луната. Последните неизследвани територии останаха пещерите.“

По думите му, там има „много голямо бяло платно, върху което да се рисува и да се пише“.

„И има много ученици, които това любопитство се опитват през собствените си интереси да го пречупят. Имаме деца, които идват специално заради фотографията. Има такива, които чисто спортно – да влязат до най-дълбокото, до най-далечното, до най-страшното, да покорят или да открият нещо, което досега не е открито и да оставят собствения си отпечатък – тяхната обувка да е първата, която ще стъпи в неоткритите части на пещерата.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00