Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генералният директор на Би Би Си лорд Тони Хол: Настъпи времето на обществените медии

Генералният директор на БНР Александър Велев връчи икона на Свети Георги Победоносец на лорд Тони Хол в рамките на 25-ата Радиоасамблея на EBU в София.
Снимка: Ани Петрова

Дойде времето на обществените медии. Констатацията е на лорд Тони Хол, генерален директор на Би Би Си и президент на Европейския съюз за радио и телевизия. Радиоасамблеята на организацията за първи път се провежда в София. Българското национално радио е домакин на  този ключов медиен форум.

Според лорд Хол предсказанията, че радиото се е изчерпало и с него е свършено, са грешни.

„Прогнозата ми за бъдещето на радиото, наречете го също аудио, е оптимистична. И e много е хубаво, че обсъждаме това тук, в София, в България. Мисля, че имат значение много неща, но най-важно е качеството. Младите искат да знаят какво се случва,  искат забавни програми, записи в интернет. Установих го и в Кралската опера - трябва да направиш продукта възможно най-достъпен, като се придържаш към принципите и качеството.

Освен това, вече разбрахме, че радиото върви по пътя на телевизията. В смисъл, че едни и същи хора искат едни и същи неща, независимо кога и къде се намират. Затова създадохме Би Би Си саундс. Там можете да намерите театрални постановки, новини, забавни предавания, музика. Така че уроците на телевизията са полезни. И все пак има нещо неповторимо в компанията на радиото, в неговата чудесна простота. Можете да създадете такива прекрасни картини с радиото - нещо, за което в телевизията ще трябва да похарчите милиони. Така че радиото е важно и ще продължи да съществува."

Последната и най-добра надежда на Би Би Си - така беше наречен лорд Тони Хол в статия на „Индипендънт“, след като се върна в Би Би Си като генерален директор през 2013-а. Дългогодишният ръководител на новините междувременно успя да реформира и Кралската опера.

Запитан колко е трудно да бъде отстоявана независимостта на обществените медии при съвременната концентрация на пари и власт, лорд Хол отговори:

„Първо, трябва да сме независими в журналистиката, която правим. Независими наистина от всичко. Да събираме колкото е възможно повече гледни точки. Независимостта е абсолютно необходима. Свободата - също. Това е нещо, за което плаща нашата аудитория. Именно затова излъчването ни във Великобритания не е търговски ориентирано.

Второто, което има значение, е креативността. Когато се върнах в Би Би Си,  казах, че искам да обсъждаме най-вече качеството на нашата програма. Имаме ли продукции, които карат хората да говорят за тях, отразяваме ли национални събития, които събуждат у хората усещането за история, забавляваме ли ги, разсмиваме ли ги в трудни моменти?  Мисията ни е да произвеждаме много добра продукция, да правим качествена журналистика“.

Според лорд Хол „фалшивите новини и дезинформацията са сред най-големите предизвикателства, с които се сблъскваме“.

„И не само в медиите, но и от гледна точка на хората, които вярват в демокрацията и  правото да получават достоверна информация. Наскоро разговарях с един от директорите на „Майкрософт“ за  възможните алгоритми в борбата срещу фалшивите новини. В един момент той просто млъкна за секунди и после каза: Знаете ли, в крайна сметка въпросът опира до това да имате хора на мястото на събитието.  С други думи, аудиторията ще вярва на медията, ако вярва на журналиста и ако го вижда на мястото на събитието да говори с най-подходящите хора. Така че трябва да инвестираме в журналистиката. Можем да направим много неща, за да се защитим от фалшивите новини, но и трябва да имаме самочувствието на обществени медии, да кажем на хората:  Ако искате да знаете на кого можете да вярвате, това сме ние."

Сред остроумията за Брекзит в социалните мрежи имаше и шеговита прогноза, че през 3038 година обсъждането в парламента на сделката на Тереза Мей ще бъде древна традиция и вече никой няма да знае как е възникнала. На въпрос как ще се отрази излизането на Великобритания в Евросъюза на Би Би Си и Европейския съвет за радио и телевизия (EBU) и дали пък и медиите не допринесоха за бъркотията, наречена Брекзит, лорд Хол каза:

„Ако все още говорим за това през 3038-а, мога убедено да предскажа, че ще бъда там и ще участвам в дебатите.

От сегашния период, за мен и за Европейския съвет за радио и телевизия беше необикновено как обиколи света новината с председателя на Камарата на общините Джон Бъркоу и неговия възглас „Ред! Ред!“.

Дебатите за Брекзит са пореден пример за важността на Би Би Си и обществените медии, които показват различните гледни точки, придържайки се към истината. Ще ви дам пример за дилемите, с които се сблъскваме. Наскоро ни попитаха дали можем да дадем трибуна на лидера на опозицията Джеръми Корбин и на премиера Тереза Мей и да представим техните аргументи. Казахме „Не“. Не е достатъчно. Би трябвало да имаме много повече информация за споразумението на Мей, за евентуален нов референдум, за вариантите за оставането в Евросъюза, за излизането и т.н.  Искаха да сведат всичко това до двустранен сблъсък, а става дума за много по-сложен казус. И нашата задача като журналисти е да разясняваме подобни казуси, без да се чувстваме виновни".

Въпросът с финансирането изглежда все по-проблематичен за обществените медии. Средствата намаляват, а изискванията се увеличават. На въпроса възможно ли е да се комбинира обществената роля с пазарните принципи до степен, че те да бъдат водещи, лорд Хол посочи:

„В обществените медии не можем да действаме като акционерно дружество, не се опитваме да продадем нещо на някого. Плаща ни обществото да работим за него - да казваме истината, да бъдем противоотрова срещу дезинформацията, включително да пазим и обогатяваме културата. Освен това имаме мисия и да обединяваме хората в свят, в който чрез социалните медии сме настроени все по-индивидуалистично.

Затова и приех да бъда президент на Европейския съвет за радио и телевизия. Мисля, че трябва да обърнем внимание  както на нашата аудитория, така и на политиците на нуждата от увеличаване, а не намаляване на финансирането на обществените медии. Защото смятам, че сме отговорът на много от днешните важни въпроси. Наистина вярвам, че е дошло времето на обществените медии. От 10, 20, 30 години слушам, че е с тях е свършено. Не, не е. Ние сме отговорът на много проблеми, с които се сблъскват гражданите и обществото“.

Любопитен и изключително успешен в биографията на лорд Тони Хол е периодът му като директор на Кралската опера. В звуковия файл можете да чуете разказа му за този период, както и съветите му към младите журналисти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гордана Силяновска-Давкова

Кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур от президентския вот в Северна Македония

Кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова води убедително на първи тур от президентските избори в Северна Македония, съобщи БГНЕС. Данните на Държавната избирателна комисия /ДИК/ при 63% преброяване на гласовете :  За Гордана Силяновска-Давкова от ВМРО-ДПМНЕ са гласували 214.560 или 38,28%.  За основния ѝ конкурент от СДСМ Стево..

публикувано на 24.04.24 в 22:55

Радев удостои с Почетния знак на президента участниците в "Еверест 84"

Държавният глава Румен Радев участва днес в Централния военен клуб в официалното отбелязване на 40-годишнината от първата българска експедиция за изкачване на връх Еверест. Събитието се провежда под патронажа на президента. Това съобщиха от президентския прессекретариат. Алпинистите от експедицията "Еверест 84" осъществяват изкачването си по..

публикувано на 24.04.24 в 22:51

Ивет Лалова роди момче

" Добре дошъл на този свят Тиаго Колио 🤍 Благодарим ти, че избра нас за свои родители. Толкова сме влюбени в теб и сърцата ни са пълни!", написа легендата на българската лека атлетика Ивет Лалова в профила си в социалните мрежи.

публикувано на 24.04.24 в 22:33

Авиодиспечерите във Франция отмениха стачката, но трафикът в четвъртък остава парализиран

Очаква се утре във Франция въздушният трафик да бъде парализиран заради обявената стачка на авиодиспечерите, въпреки постигнато споразумение в последния момент. Няма връщане назад. Въздушният трафик на Франция ще бъде объркан през целия ден, въпреки че главният синдикат на авиодиспечерите съобщи, че отменя обявената стачка. След продължителни..

публикувано на 24.04.24 в 22:29

Учители и персонал в Тенеси ще могат да носят оръжия в учебните заведения

Властите в американския щат Тенеси приеха законодателство, което ще позволи на учителите и училищния персонал да носят оръжия на територията на учебните заведения.  Мярката, която беше приета, година след като стрелец уби шестима души в училище в Нешвил, беше одобрена с 68 на 28 гласа в местния Конгрес, който е доминиран от Републиканците...

публикувано на 24.04.24 в 22:15
Министерство на иновациите и растежа

Красимир Якимов е новият заместник-министър на иновациите и растежа

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев на длъжността заместник-министър на иновациите и растежа е назначен Красимир Якимов. Това съобщиха от правителствената пресслужба. Красимир Якимов е юрист по образование. Завършил е "Международно финансово право" в King’s College London, Dickson Poon School of Law. В периода 2022 г. - 2023 г. е бил..

публикувано на 24.04.24 в 21:54
Джо Байдън

Байдън подписа указа за финансова помощ за Украйна, Израел, Газа и Тайван

Американският президент Джо Байдън подписа указа за одобрената от Конгреса финансова помощ в размер на 95 милиарда долара, включваща средства за Украйна, Израел, Газа и Тайван. Байдън съобщи, че е одобрил първоначални доставки на оръжия за Украйна в размер на 1 млрд. долара и че доставката на тези оръжия ще започне до часове. Американският президент..

публикувано на 24.04.24 в 21:08