Афишите за гостуващите представления са вече разлепени. Завесата се вдига тази вечер. Фестивалната сцена се намира във Военния клуб на града.
Идеята за провеждането на фестивала е на местната самодейна театрална трупа „Работилница за мечти“, спечелила подкрепата и доверието на асеновградската публика.
„Да организираме подобен фестивал отдавна е наша мечта“, разказва ръководителят й Изабела Шопова в предаването „Преди всички“.
„Фестивала ние сме си го кръстили „Театър за ценители“, защото напоследък е една много приятна тенденция при самодейните състави – да представят все повече спектакли, които са с по-сериозна драматургия. Неща, които задават въпроси – кои сме, къде сме, защо, далеч не само от комедията.“
Според Шопова, всички ангажирани със самодеен театър в страната са като голямо семейство. Тя припомня първите стъпки на асеновградската трупа. Първата постановка била толкова типична и разпознаваема, че им дала голям стимул да продължат. „Публика, която явно имаше нужда от театър. Те ни казват „нашия театър“, което е много голяма радост за всички нас.“
Любителският състав е притегателен център и за много млади хора. „Тук има атмосфера на любов. Чувстват се приети, на място, където могат да растат, да бъдат себе си. Да не се налага да отговарят на някакви критерии, които са измислени и натрапени. Атмосферата е самобитна. И сцената е голяма тръпка“, споделя още Изабела Шопова.
17-годишната Радослава Въргулева е последното попълнение на театралния състав. „Преди няколко дни направих дебюта си и се чувствам много подкрепяна.“
18-годишната Дона вече е с много роли зад гърба си. Успява да съчетава училището със сцената. Прекрачила е прага на театъра, водена от идеята „да се случва нещо различно в града, което да се доближава повече до истинското изкуство“.
Лиляна Станчева,Ангел Димитров, Атанас Станев, Георги Димитров и Петър Ставрев са сред другите участници в театъра.
Лиляна разказва, че е учила актьорско майсторство и била решила да се откаже, докато не се случило театърът отново да я срещне. „Да изиграеш една роля, значи да трябва да мислиш като някой друг, да видиш света през други очи, което е много ценно. Това е много добре в обикновения живот – да можеш да се поставяш на мястото на човека срещу теб, а не да го съдиш.“
„Разбрах, че има действащ театър в Асеновград – ентусиасти, които правят всичко от сърце. От септември съм тук и сега в момента се забавлявам“, разказва Ангел.
„Имаше нужда от осветление тук - някой да се занимава. Започнах с това и след това ми дадоха роля и стана интересно. Сега е любимото ми нещо“, споделя и Георги.
"Изкуството не само отваря врати, но те учи на много неща, които понякога нямаш възможност да изпиташ сам в ежедневието", вярва Петър.
Жанета Гюзелджова по професия е учител, но вече шеста година посвещава свободното си време на театъра. „Винаги е вълнуващо да си на фестивал, защото си сверяваш часовника. Сега искаме да сверим часовниците си с колегите, които също са самодейци.“
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..