Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да оцелее театърът в малкия град

Фестивал в Асеновград събира самодейни театри

До 10 май Асеновград ще домакинства Националния фестивал на любителския театър. Ще гостуват трупи от Велико Търново, Гълъбово, Костинброд и Своге.

Афишите за гостуващите представления са вече разлепени. Завесата се вдига тази вечер. Фестивалната сцена се намира във Военния клуб на града. 

Идеята за провеждането на фестивала е на местната самодейна театрална трупа „Работилница за мечти“, спечелила подкрепата и доверието на асеновградската публика.

„Да организираме подобен фестивал отдавна е наша мечта“, разказва ръководителят й Изабела Шопова в предаването „Преди всички“.

„Фестивала ние сме си го кръстили „Театър за ценители“, защото напоследък е една много приятна тенденция при самодейните състави – да представят все повече спектакли, които са с по-сериозна драматургия. Неща, които задават въпроси – кои сме, къде сме, защо, далеч не само от комедията.“

Според Шопова, всички ангажирани със самодеен театър в страната са като голямо семейство. Тя припомня първите стъпки на асеновградската трупа. Първата постановка била толкова типична и разпознаваема, че им дала голям стимул да продължат. „Публика, която явно имаше нужда от театър. Те ни казват „нашия театър“, което е много голяма радост за всички нас.“

Любителският състав е притегателен център и за много млади хора. „Тук има атмосфера на любов. Чувстват се приети, на място, където могат да растат, да бъдат себе си. Да не се налага да отговарят на някакви критерии, които са измислени и натрапени. Атмосферата е самобитна. И сцената е голяма тръпка“, споделя още Изабела Шопова. 

17-годишната Радослава Въргулева е последното попълнение на театралния състав. „Преди няколко дни направих дебюта си и се чувствам много подкрепяна.“

18-годишната Дона вече е с много роли зад гърба си. Успява да съчетава училището със сцената. Прекрачила е прага на театъра, водена от идеята „да се случва нещо различно в града, което да се доближава повече до истинското изкуство“.

Лиляна Станчева,Ангел Димитров, Атанас Станев, Георги Димитров и Петър Ставрев са сред другите участници в театъра.

Лиляна разказва, че е учила актьорско майсторство и била решила да се откаже, докато не се случило театърът отново да я срещне. „Да изиграеш една роля, значи да трябва да мислиш като някой друг, да видиш света през други очи, което е много ценно. Това е много добре в обикновения живот – да можеш да се поставяш на мястото на човека срещу теб, а не да го съдиш.“

„Разбрах, че има действащ театър в Асеновград – ентусиасти, които правят всичко от сърце. От септември съм тук и сега в момента се забавлявам“, разказва Ангел.

„Имаше нужда от осветление тук - някой да се занимава. Започнах с това и след това ми дадоха роля и стана интересно. Сега е любимото ми нещо“, споделя и Георги.

"Изкуството не само отваря врати, но те учи на много неща, които понякога нямаш възможност да изпиташ сам в ежедневието", вярва Петър.

Жанета Гюзелджова по професия е учител, но вече шеста година посвещава свободното си време на театъра. „Винаги е вълнуващо да си на фестивал, защото си сверяваш часовника. Сега искаме да сверим часовниците си с колегите, които също са самодейци.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05