Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Риголето” със звездни солисти в Софийската опера

Софийската публика вече познава добре превъзходното вокално и артистично майсторство на баритона от Мексико Карлос Алмагер, който преди няколко сезона се представи на столична сцена с две внушителни превъплъщения - като страховития, самодоволен и обзет от похот барон Скарпия от „Тоска” на Пучини и като почтения, предаден от съпругата и най-добрия си приятел Ренато от „Бал с маски” на Джузепе Верди. Този път Алмагер избра да се представи в ролята на кралския шут Риголето от едноименната опера на Верди. Заедно с него на сцената като Херцога на Мантуа се изяви любимецът на българската публика -тенорът Камен Чанев, а деликатната Ралица Ралинова направи своя уверен и завладяващ дебют с ролята на Джилда на сцената на Софийска опера. В образа на Спарафучиле се певъплъти басът Светлозар Рангелов, а като Мадалена - младото обещаващо мецосопрано Александрина Стоянова-Андреева.

Карлос Алмагер, роден в Мексико Сити, още в най-ранна възраст изучава различни музикални инструменти. Вокалната си подготовка започва като юноша при Франсиско Амадор. Още на 18 печели трета награда на конкурса за млади оперни певци „Карло Морели” в родния си град, а през 1994 г. завоюва и първото място. Спечелва стипендия за обучение в Сиена, а после в Испания среща знаменития баритон Винсенте Сардинеро, който от 1996 до 2003 г. освен учител и художествен наставник е и негов духовен пример. Именно от него Алмагер усвоява стиловите специфики, естетическата мяра и високовиртуозните вокални техники, с които става прочут. Следва серия от международни награди на конкурсите „Франсиско Виняс“, „Хайме Арагал“, „Хулиан Гаяр“, „Франсиска Куарт“, както и „Вервие“ в Белгия, в Португалия и др. Баритонът се изявява по най-престижните сцени във Франкфурт и Лайпциг, в Театро Масимо в Палермо, Дойче Опер – Берлин, Хамбург, Тулон, Марсилия, на Арена ди Верона, в Щатстеатер – Берн, Щатсопера – Виена, Театро Комунале – Болоня, Театро Реджо – Торино, Театро Верди – Триест, Ковънт Гардън – Лондон, Карнеги Хол – Ню Йорк, Пекин, Мексико, Мелбърн, Будапеща, Лас Палмас, Театро Лисеу – Барселона, Япония и др. Името му се свързва преди всичко с големите партии за драматичен баритон на вердиево-пучиневия репертоар - „Момичето от Златния Запад“, „Тоска“, „Мантията”, „Луиза Милер“, „Атила“, „Набуко“, „Отело“, „Симон Боканегра“, „Макбет“, „Силата на съдбата“, „Риголето“, „Трубадур“, „Бал с маски“, „Аида“, „ Андре Шение”, „Палячи“, „Селска чест”, „Лучия ди Ламермур” и др.

В трагичния образ на Риголето Алмагер показва многоликата човешка природа.От една страна, неговият шут е жертва на собственото си остроумие, вероломство и отмъстителност, а от друга страна е дълбоко наранено от човешката жестокост същество, копнеещо за топлота, любов и справедливост. Той открива единствено в бащинския си дълг духовната светлина и обичта към Джилда го пречиства от неговия суетен, коварен и безмилостен дворцов свят. Интерпретацията на Алмагер е удивително богата и емблематична както от музикално, така и от артистично естество и знакова за съвременната оперна сцена. Карлос Алмагер е колкото внушителен, толкова и затрогващ. Той изтръгва от богатия си глас разнообразни интонации на гняв, сила, трагическа вина, до безмерно отчаяние, копнеж и покъртителна бащинска нежност и обич.

Чуйте цялата рецензия на изкуствоведа Петър Пламенов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54