Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Флориан Вирхо: Исторически опитите за съюз на националисти не са се увенчавали с успех

| обновено на 13.04.19 в 10:49
Снимка: БГНЕС

Интернационал на националистите - основите на това парадоксално обединение поставиха тази седмица представители на четири големи европейски партии. На поканата на италианския министър на вътрешните работи и вицепремиер Матео Салвини в Милано се отзоваха Йорг Мойтен от „Алтернатива за Германия“, Андерс Примдал Вистисен от датската „Народна партия“ и Оли Котро от финландската формация „Истински финландци“.

„Европейски алианс на народите и нациите“ - под това име в следващия Европейски парламент националистите ще обединят силите си за новото начало на Европа.

За историята на опити за обединение на националпопулисти и последиците за Европа Весела Владкова разговаря в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ с проф. Флориан Вирхо от университета в Дюселдорф, изследовател на крайната десница и неонационализма на Стария континент.

Възможен ли е интернационал на националистите? Проф. Флориан Вирхо припомни, че безкрайната сага на хаотичния Брекзит е плод на популистката кампания на ЮКИП и допълни:

През годините е имало много такива опити, първите са от периода след края на Втората световна война. Но всички те не са се увенчавали с успех. В днешно време в Европейския парламент се установи един сравнително стабилен алианс между националистическите формации около вече бившия „Национален фронт“ на Марин Льо Пен, австрийската „Партия на свободата“, Герт Вилдерс от Холандия и италианската „Лига“. Част от тези партии участваха в срещата в Милано.

В Милано обаче липсваха обаче най-малко две големи имена - Марин льо Пен и Герт Вилдерс, а австрийският вицепремиер Хайнц-Кристиан Щрахе изчака края на срещата в Милано, за да обяви, че неговата „Партия на свободата“ също ще се присъедини към новия проект, въпреки че това е рисковано за съуправляващата във Виена партия, защото несъмнено ще се отрази на работата в тандем с консерваторите на канцлера Курц. За Марин льо Пен пък вероятно е било немислимо да се появи в Милано, след като седмици наред отправяше остри критики към италианското правителствозаради срещи с „жълтите жилетки“. Проф. Вирхо има друго предположение:Може би става дума за някакви тактически съображения, тъй като например датската народна партия, която беше представена в Милано, до сега странеше от Марин Льо Пен. Никой не може със сигурност да каже дали тези разпокъсани в различни парламентарни групи партии ще успеят да се обединят в следващия Европейски парламент. Въпреки това моята прогноза е, че този път това ще се случи, защото лидерите им са сравнително известни личности.

Като например италианският вицепремиер Салвини и водачът на листата за евроизборите на водещата опозиционна партия във Федералната република „Алтернатива за Германия“ Мойтен. Двамата се наложи да инсценират миграционна криза без в Европа да има особен миграционен наплив. Има ли обаче други общи теми, които да хвърлят мост и към източноевропейските популисти, например управляващите в Унгария, Полша и Чехия?

Проф. Вирхо: Водещата тема за „Алтернатива за Германия“ е миграцията към Европа и нейното ограничаване. Това е общият знаменател с всички крайнодесни, популистки, националистически и консервативни партии и в Източна, и в Западна Европа. Но те споделят и други общи възгледи, като например за това, какво представлява традиционното християнско семейство.

Това е тяхната голяма тема. Според тях миграцията е заплаха за съществуването на националните държави и на Европа, и всички са единодушни в това мнение.

В същото време има и различия. В редиците на „Алтернатива за Германия“ има немалка проруска група. Що се отнася до управляващите в Унгария, интересно ще бъде, как ще се развият отношенията на Виктор Орбан с Европейската народна партия. Без съмнение, Орбан е важен фактор в дискусията около бъдещето на крайната десница в Европа. За мнозина той е поведенчески пример. Ако напусне ЕНП, Орбан и неговата партия ще имат ключово значение за устойчивостта на крайната десница в европарламента. Той привлича сериозна подкрепа в страната си и би могъл значително да увеличи числеността на една бъдеща обща парламентарна група“. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10