Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Солната пещера Малхам в Израел има уникален климат

Българска експедиция участва в проучванията

7
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Солната пещера Малхам в планината Содом в Израел бе призната за най-дългата солна пещера в света с дължина повече от 10 километра. 

Тя бе проучена от международна изследователска експедиция в периода от 21 февруари до 4 март. В нея се включиха осем българи, сред които бе и Антония Влайкова. 

"Просто е много различно от всичко, което ние сме свикнали в Европа да виждаме, т. е. нашите пещери са по съвсем различен начин. Там - една пещера, която е абсолютно изцяло от сол. Скалите са от сол и то каменна сол, твърда. Освен красотите, разбира се, нещото, което много ни впечатли, е температурата: 25 градуса.

Пещерата Малхам има 19 входа.

"Входовете са вертикални шахти, така най-лесно може да се опишат. За да се спусне човек в един такъв вход, той трябва да бъде екипиран с въжета. Тук имаше отново интересно предизвикателство. Ние сме свикнали на стандартно нормално екипиране, което е по нашите пещери, а там в пустинята няма как просто да забиеш закрепвания в скалата и те да държат, защото няма такава скала. Повърхностният слой на пустинята от 10-15 метра е от прах, разни други минерали и т.н., реално няма как да сложиш едни такива малки анкери, каквито се използват при нас", описа още от ежедневието на експедицията Антония Влайкова.

Хората, които са се спускали в пещерата, са използвали парчета винкел с дължина 1 - 1,5 метра. "Те се забиват на повърхността с голям чук, така че да остане 15-20 сантиметра от тях и на тези винкели се връзва въжето и се увисва надолу."

За картирането на солната пещера е използвана лазерна рулетка, към която е добавен специфичен чип. Използва се софтуер, който помага за прецизното изготвяне на картата.

"Дава ни на място някаква визия. Ние можем на място да си изчертаваме картата и по-нататък следва обработка с друг специфичен софтуер, за да можем да получим крайния резултат, който се отпечатва и се вижда", поясни Антония Влайкова.

Повече за необичайната пещера можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17