Солната пещера Малхам в планината Содом в Израел бе призната за най-дългата солна пещера в света с дължина повече от 10 километра.
Тя бе проучена от международна изследователска експедиция в периода от 21 февруари до 4 март. В нея се включиха осем българи, сред които бе и Антония Влайкова.
"Просто е много различно от всичко, което ние сме свикнали в Европа да виждаме, т. е. нашите пещери са по съвсем различен начин. Там - една пещера, която е абсолютно изцяло от сол. Скалите са от сол и то каменна сол, твърда. Освен красотите, разбира се, нещото, което много ни впечатли, е температурата: 25 градуса.
Пещерата Малхам има 19 входа.
"Входовете са вертикални шахти, така най-лесно може да се опишат. За да се спусне човек в един такъв вход, той трябва да бъде екипиран с въжета. Тук имаше отново интересно предизвикателство. Ние сме свикнали на стандартно нормално екипиране, което е по нашите пещери, а там в пустинята няма как просто да забиеш закрепвания в скалата и те да държат, защото няма такава скала. Повърхностният слой на пустинята от 10-15 метра е от прах, разни други минерали и т.н., реално няма как да сложиш едни такива малки анкери, каквито се използват при нас", описа още от ежедневието на експедицията Антония Влайкова.
Хората, които са се спускали в пещерата, са използвали парчета винкел с дължина 1 - 1,5 метра. "Те се забиват на повърхността с голям чук, така че да остане 15-20 сантиметра от тях и на тези винкели се връзва въжето и се увисва надолу."
За картирането на солната пещера е използвана лазерна рулетка, към която е добавен специфичен чип. Използва се софтуер, който помага за прецизното изготвяне на картата.
"Дава ни на място някаква визия. Ние можем на място да си изчертаваме картата и по-нататък следва обработка с друг специфичен софтуер, за да можем да получим крайния резултат, който се отпечатва и се вижда", поясни Антония Влайкова.
Повече за необичайната пещера можете да чуете в звуковия файл.
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..