Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Паметникът на Свободата на вр. Шипка
Снимка: Венета Николова

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов.

Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор, който обаче е прелиминарен - предварителен и не слага край на Руско -Турската война:

"Това наистина е много важно уточнение, защото по принцип всеки военен конфликт завършва първо с примирие, а след това с мирен договор. В нашия случай това е Берлинският договор. А Санстефанският мирен договор е предварителен и той няма такава юридическа стойност и тежест.

Той всъщност е в контрапункт на всички предварителни договорености, които Русия е сключила и с Австро-Унгария, и с Германия, тоест с всички останали европейски държави, защото говорим за 19 век и тогава Европа се е стремяла дейностите в нейните предели да се управляват от европейските държави в по-голяма степен. 

И това наистина е важно уточнение, защото от днешна гледна точка Сан Стефано е просто един идеал, смята д-р Искрен Великов.

"3 март е обявен за национален празник от 1990 година, тоест едва последните 35 години 3 март е национален празник, допълни още Великов.

Във времето на социализма България няма национален празник, но един от официалните празници се усещаше като национален и това беше 9 септември. Фактът, че и следващият 10 септември беше неработен, още повече усилваше значението на паметната дата.

Сега празник имаме, макар и спорен, но пък в борбата за свобода от османска власт имаме своите национални герои.

"Ако разгледаме Възраждането като нашето героично време, в неговите рамки неминуемо на върха се появява Априлското въстание. И до ден днешен Априлското въстание не е част от нашата официална празнична система, тоест то няма статут на официален празник. Ние го отбелязваме, има събития, има тържествена заря проверка, но не е със същия статут. А там я няма ролята на Русия. Докато при Руско-турската война я има, тя е очевидна, смята още Великов. 

"Ако трябва да съм честен, от момента на обявяването на Независимостта до 1944 - 1945 година, някак си се явява така, че именно обявяването на Независимостта се приема като връх в празничната система. Това е национален празник, в смисъл на празник на нацията като такава, не е династичен, не е църковен и е непреходен - тоест няма значение кой е владетелят към този момент или каква точно е формата на управление, той си е той - празникът - 22 септември, каза още д-р Искрен Великов за БНР. 

В Русе има три музейни експозиции, които разказват за героите от преди и след Освобождението. Това са къщата-музей на Баба Тонка, Пантеона на възрожденците и къщата на Захари Стоянов.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28