Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сериозен дефицит на асансьорни техници в София

Асансьори на няколко десетилетия продължават да работят и създават рискове

Професионалните училища не успяват да сформират паралелки по специалността

Снимка: БГНЕС

Броят на подготвените асансьорни техници е наполовина от необходимия, алармират от бранша. 

В столицата вече 11 години има нулев прием по специалността „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. Според Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация, липсата на асансьорни техници на пазара на труда се дължи на това, че професията не е атрактивна за младите хора.

"В България има около 120 хиляди асансьора. 90 хиляди поне са произведени преди 1990 година. Най-"младите" асансьори, ако мога така да кажа, са на 30 години. Има асансьори, които са на 50, 60, 80 и 90 години. В България продължават да се използват тези асансьори и стават все по-опасни. Това отблъсква младите хора, че самите съоръжения вече са амортизирани, опасни за експлоатация, трудни за поддръжка и... изключително ниско заплащане", коментира Маринков в предаването "Хоризонт до обед".

Валентин Маринков, който е собственик на фирма за поддръжка и монтаж на асансьори, не успява да привлече необходимия му брой работници, въпреки че предлага добро заплащане. 

"Заплатите при нас са, като започнете от 1000 лева минимално и се стига до 3 и повече хиляди лева, затова имаме достатъчно кандидати", признава той, но уточнява, че въпреки това има недостиг на квалифицирани работници.

В София няма прием по специалността вече повече от едно десетилетие. Миналата година прием е бил обявен в Професионалната гимназия по транспорт и  енергетика „Хенри Форд“, но паралелка не била сформирана, защото за нея се явил само един кандидат. 

"Със закриването на професионална гимназия по битова електротехника и електротранспорт в "Красна поляна" беше предоставен приема на професионална гимназия "Хенри Форд" и ние се опитахме миналата година да реализираме този прием, но се оказа неуспешно", заяви директорът на учебното заведение Таньо Стойчев. Той се надява тази година да успеят да направят паралелка, защото специалността Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника е в списъка на защитените професии и специалности, за които има много сериозен недостиг на работна сила. 

"Тук вече приемът е намален и минималният брой за съществуването на една такава паралелка е 9 ученика", уточни Стойчев. 

Специалността, която е в дуална форма, т.е. работа и обучение едновременно, не успява да привлече вниманието на учениците, въпреки плюсовете по време на обучението.

"В първия гимназиален етап те получават стипендия, която е осигурена от бюджета на  Министерството на образованието и науката и имат възможност като ученици дуална форма да получават още половин стипендия, ако имат отличен успех, което вече е една много сериозна материална подкрепа. Тези стипендии се получават в рамките на 8, 9 и 10 клас. След това в 11 клас вече те ще имат подписани трудови договори с фирми", коментира училищният директор.

Оптимисти, че наесен ще бъде реализиран прием за обучение по асансьорна техника са и в Регионалното управление по образованието в столицата. Началникът на РУО София Ваня Кастрева отбеляза, че "от друга страна активно да присъства бизнесът, който също да търси контакти с професионалните гимназии и училищата". 

"Кариерното ориентиране е също друг елемент, на който обръщаме непрекъснато внимание на колегите директори на училища, за да може то да се реализира в крайна сметка приоритетно", допълни Кастрева.

А докато отговорните и заинтересовани институции и страни се опитват да решат проблема, той се задълбочава.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избор: Хубав тротоар без дървета или дървета без хубав тротоар

Жители на столичния квартал "Красно село" сигнализираха, че общината реже здрави дървета заради ремонт на тротоар. Отсечени са две дървета, които са на около 60 години , обясни пред БНР Десислава Брайкова, която живее в квартала. "В деня на отсичането имаше съобщение, че започват да секат дървета в локалното платно (бел. ред. локалното..

публикувано на 16.08.24 в 10:22

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях. Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в коментар на поправките в Закона за..

публикувано на 15.08.24 в 16:51
Красимир Кънев

Красимир Кънев: Всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение

Българският хелзинкски комитет и Глобалната инициатива в психиатрията изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерството на здравеопазването, ИА "Медицински надзор", парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод трагичния случай с пожар от 6 август, по време на който почина пациент на Университетската клиника по..

публикувано на 15.08.24 в 11:24
Елин Радев, кмет на Доспат

Временна парламентарна комисия и Инициативен комитет - кой е "за" и кой "против" кмета на Доспат?

В община Доспат създадоха Инициативен комитет в подкрепа на кмета Елин Радев. Това се случи дни, след като бяха изслушани жители на общината в комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на..

публикувано на 14.08.24 в 15:55

Украински бежанци, нуждаещи се от медицинска помощ и грижи, ще бъдат преместени от Банкя в хотел на морето

Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна . Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в Банкя по Програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна..

публикувано на 14.08.24 в 15:41
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Тъжна констатация: 850 психиатри през 1990 г., в момента - 400, няма и толкова

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. За това са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас.  Това коментира пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов - бивш началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив...

публикувано на 14.08.24 в 10:43
Георги Стефанов

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

" Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим . Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават".  Това..

публикувано на 14.08.24 в 09:56