Броят на подготвените асансьорни техници е наполовина от необходимия, алармират от бранша.
В столицата вече 11 години има нулев прием по специалността „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. Според Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация, липсата на асансьорни техници на пазара на труда се дължи на това, че професията не е атрактивна за младите хора.
"В България има около 120 хиляди асансьора. 90 хиляди поне са произведени преди 1990 година. Най-"младите" асансьори, ако мога така да кажа, са на 30 години. Има асансьори, които са на 50, 60, 80 и 90 години. В България продължават да се използват тези асансьори и стават все по-опасни. Това отблъсква младите хора, че самите съоръжения вече са амортизирани, опасни за експлоатация, трудни за поддръжка и... изключително ниско заплащане", коментира Маринков в предаването "Хоризонт до обед".
Валентин Маринков, който е собственик на фирма за поддръжка и монтаж на асансьори, не успява да привлече необходимия му брой работници, въпреки че предлага добро заплащане.
"Заплатите при нас са, като започнете от 1000 лева минимално и се стига до 3 и повече хиляди лева, затова имаме достатъчно кандидати", признава той, но уточнява, че въпреки това има недостиг на квалифицирани работници.
В София няма прием по специалността вече повече от едно десетилетие. Миналата година прием е бил обявен в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“, но паралелка не била сформирана, защото за нея се явил само един кандидат.
"Със закриването на професионална гимназия по битова електротехника и електротранспорт в "Красна поляна" беше предоставен приема на професионална гимназия "Хенри Форд" и ние се опитахме миналата година да реализираме този прием, но се оказа неуспешно", заяви директорът на учебното заведение Таньо Стойчев. Той се надява тази година да успеят да направят паралелка, защото специалността Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника е в списъка на защитените професии и специалности, за които има много сериозен недостиг на работна сила.
"Тук вече приемът е намален и минималният брой за съществуването на една такава паралелка е 9 ученика", уточни Стойчев.
Специалността, която е в дуална форма, т.е. работа и обучение едновременно, не успява да привлече вниманието на учениците, въпреки плюсовете по време на обучението.
"В първия гимназиален етап те получават стипендия, която е осигурена от бюджета на Министерството на образованието и науката и имат възможност като ученици дуална форма да получават още половин стипендия, ако имат отличен успех, което вече е една много сериозна материална подкрепа. Тези стипендии се получават в рамките на 8, 9 и 10 клас. След това в 11 клас вече те ще имат подписани трудови договори с фирми", коментира училищният директор.
Оптимисти, че наесен ще бъде реализиран прием за обучение по асансьорна техника са и в Регионалното управление по образованието в столицата. Началникът на РУО София Ваня Кастрева отбеляза, че "от друга страна активно да присъства бизнесът, който също да търси контакти с професионалните гимназии и училищата".
"Кариерното ориентиране е също друг елемент, на който обръщаме непрекъснато внимание на колегите директори на училища, за да може то да се реализира в крайна сметка приоритетно", допълни Кастрева.
А докато отговорните и заинтересовани институции и страни се опитват да решат проблема, той се задълбочава.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..