Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разпети петък е

| обновено на 26.04.19 в 18:30

Стотици вярващи се събраха в храма „Света Неделя“ на вечерното богослужение, когато се съпреживява Христовата смърт. Изнася се Христовата плащеница, посветена на погребението на Спасителя. Всъщност песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. Преди богослужението Негово Светейшество патриарх Неофит заяви: „Молим се за избавление от всяко зло и за да бъдем победители на смъртта. Пожелавам ви честит празник“.

Днес е Разпети петък - денят, в който е разпнат Божият син Иисус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството. Богослуженията в най-тъжния ден от годината за православните християни, проследяват издаването на присъдата, разпятието и погребението на Божия син. 

Патриарх Неофит се включи в служението "Царски часове" в патриаршеската църква "Света Неделя" в София, като пожела на всички българи: "На Разпети петък си спомняме страданията на Господа Исуса Христа и се стараем да следваме Христа по неговия път към Голгота и Възкресението. Нека да се вдъхновим от величието на Спасителя и на неговия подвиг, за който сме честити като православни християни да го имаме като пример в живота. Пожелавам духовни настроения и светли предстоящи празници".

След края на сутрешната литургия се изнася Светата плащеница, символизираща погребаното Христово тяло, а след това се полага пред олтара, където хората минават под нея, за да съпреживеят страданието на Божия син, на Разпятието в последните часове преди неговата смърт и в очакване на неговото Възкресение.

Викарият на Софийската митрополия, архимандрит Поликарп, се обърна към вярващите в храма:

"Застанали сме около тази Плащеница с духовно умиление и с трепет, застанали сме със смирение и духовна радост, защото виждаме тялото на Спасителя, положено в плащеница и готово за погребение и с това виждаме и нашата надежда за възкресение и вечен живот. Господи Иисус Христос, всичко това извърши с любов и от любов не, защото имаше нужда, а защото ние имахме нужда от спасение и от избавление от греха и падението".

Иконом Николай Георгиев от отдел "Връзки с обществеността" на Светия синод обясни: "Хората минават под Плащеницата, тест символично се съпогребват с Христос, за да станат съучастници в смъртта и в погребението, и във възкресението Му. Много често има термина "за здраве", "за здраве". Не. Тука е съучастие".

От 18.00 часа в митрополитската катедрала "Света Неделя" ще бъде отслужено богослужението "Опело Христово", оглавено от Българския патриарх Неофит и съпроводено от литийно шествие около храма.

"Не с броя на хората се измерва църквата, а с качеството на религиозния живот, с онази висота на съпреживяването на богослужението, на съучастието на Господната трапеза. Поканата е към всички и всякога - елате при Господ и станете част от нас", казва иконом Николай Георгиев.

В този ден, изпълнен със страдание, унижение и безнадеждност, вярващите спазват строг пост и посещават храма в знак на съпричастност към доброволните и спасителни страдания на Божия син:

"За мен е една тъга, след което, слава Богу, има възкресение".

"В тези дни човек трябва да се успокои, малко да се замисли над живота и да си направи равносметка на постъпките, защото сме много грешни".

"Човек да се сети за Господ, тъй като това е, което ни липсва основно".

Стотици варненци и гости на града се събраха в катедралния храм „Успение Богородично“ на т.нар. Царски часове и изнасянето на светата Плащеница. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан припомни смисъла на Разпети петък: „Разпети петък е ден, който е по-строг ден. Действително великото събитие, което фактически промени света е един много скръбен ден, тъжен преимуществено, но се усеща една тиха радост постепенно някъде много дълбока скрита, но преимуществено чувство на тъга, че Христос пострада на кръста, а той го освидетелства на своите ученици, те не го разбраха веднага, трябваше да го преживеят и тогава да видят неговото явяване след възкресението му, но в края на краищата той става залог за всеобщото възкресение, Христос възкръсна от мъртвите“.

В историческата църква „Света Марина“ в центъра на Велико Търново, построена преди 165 години от майстор Колю Фичето , плащеницата  беше изнесена сутринта с песнопения, посветени на страданията и смъртта Христови. Миряни споделиха:

„Днес е най-тъжният ден в нашата религия и да почетем паметта и после възраждането на Христос“.

„Аз идвам, за да запаля свещички за семейството, за близките, за здраве най-вече. Трябва да бъдем сплотени“.

„За здраве на семейството, това дава основата на всичко“.

Хотелите и къщите за гости във Велико Търново и Арбанаси от вчера се пълнят с туристи. Най-много са чуждестранните гости от Франция, Китай и Тайван.

Миряни от Пазарджик споделиха:

"В петък са разпънали Исус. Хората минават под масата, за да могат да си вземат благословение от Исус Христос и да целунат Евангелието и Кръста".

"Това е най-тъжният ден и аз откакто 30-тина години осъзнато ходя на църква, даже и природата плаче. Аз не си спомням Разпети петък да не ръси. Той наистина е тъжен ден. Тогава някак си времето е спряло".

"За нас е една възможност да преосмислим своите деяния, да скърбим за нашия Бог и в същото време да не губим вярата, надеждата и любовта, които са основите на християнството, за да можем да се възвисим, да почерпим сила от християнската религия и да очакваме Възкресението на Исус".

Още по темата чуйте в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Германската полиция смята, че българка, която е в неизвестност от 1 август, е била убита

Германската полиция съобщи, че има доказателства за смъртта на 33-годишната българска гражданка Катина Кирилова, която е в неизвестност от 1 август- Според полицията в Бамберг тя е била убита. Въпреки че тялото на българката не е открито, властите са задържали мъж по подозрение в съпричастност към деянието. Става въпрос за Джоузеф Георг..

публикувано на 10.08.24 в 16:22

Пленумът реши: БСП отива на предсрочните избори в коалиция с 15 други леви партии

БСП ще се яви на предсрочните парламентарни избори в коалиция с 15 други леви партии. Това реши пленумът на партията, който е дал мандат на изпълняващия длъжността председател на БСП Атанас Зафиров да подпише коалиционното споразумение.  БСП обсъжда на пленум участието си на предсрочните избори БСП ще предложи вариант за коалиция на голямото..

публикувано на 10.08.24 в 16:06

Пожар край Бобошево затвори пътя за Сопово

Пожар гори край Бобошево - между града и село Сопово, в местността Околище.  Към този момент пътят в тази посока е затворен. Гори суха растителност, засегната е и сграда. На място са изпратени 6 екипи на пожарната. От общината призовават всеки, който има възможност, да се включи в гасенето на огнената стихия. Събират се и доброволци. Сигналът е..

публикувано на 10.08.24 в 16:03
Горица Грънчарова–Кожарева

Горица Грънчарова-Кожарева и Калин Стоянов са провели "професионален" разговор

Кандидатът за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева вече е разговаряла с министъра на вътрешните работи Калин Стоянов. Това потвърдиха от МВР за БНР. Стоянов коментира, че разговорът е бил професионален, но по негови впечатления определената за служебен премиер е под натиск: "Огромен, дори бих казал "брутален" политически натиск относно това..

публикувано на 10.08.24 в 15:06
Джулюница

Паразит в питейната вода на село Джулюница

Откриха паразит в питейната вода на село Джулюница в община Лясковец. Хората са притеснени за здравето си. От Регионалната здравна инспекция са категорични, че паразитът "конски косъм" не е опасен за хората и животните. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. В социалните мрежи жена от село Джулюница публикува клип, на който се вижда,..

публикувано на 10.08.24 в 14:53

Компания за киберсигурност, част от хъб "Тракия", обобщи в доклад големите кибератаки по света

Проблеми на американски болници, заразени компютри във Франция, изтичане на информация за 40 милиона гласоподаватели в Обединеното кралство. Това са само част от последиците от различни кибератаки. Те са обобщени в доклада на компания за киберсигурност, част от Европейски цифров иновационен хъб "Тракия". Властите у нас пък излязоха с препоръки за..

публикувано на 10.08.24 в 14:32

39 ентусиасти преплуваха Дунав при Силистра

39 ентусиасти се включиха в преплуването на Дунав при Силистра. Традицията датира от 1947 година, но с прекъсвания във времето. От 2001 година е възстановена окончателно. Организатори са Община Силистра и „Дунавски клуб“ Силистра.  За разлика от последните години днес участниците в преплуването бяха двойно повече.  Преплуването на Дунав бе с..

публикувано на 10.08.24 в 14:04