Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белене - от място на страдание до място за памет

Отец Паоло Кортези
Снимка: Личен архив

В Белене днес ще се проведе научна конференция по повод 70 години от създаването на бившето трудово-възпитателно общежитие на остров Персин. Мотото на проявата е "Белене - енергия за бъдещето", а организатор е Културният център "Евгений Босилков“.

Свои изследвания по темата на конференцията в Белене ще представят Борислав Скочев - автор на книга "Концлагерът "Белене" 1949-1987 г", д-р Момчил Методиев - историк, главен редактор на списание "Християнство и Култура", д-р Ана Лулева - учен от БАН, доц. д-р Даниела Колева - автор на книга "Белене - място на памет?", а Луиза Славкова ще представи европейската платформа за паметта. Отец Паоло Кортези ще говори за своята гледна точка като духовник и чужденец. Той е и председател на Културния център „Евгений Босилков“.

„Истинска енергия е тази, която работи в Белене и може да е позитивна енергия за целия български народ - енергията на невинните хора, на мъчениците, енергията от кръвта на мъчениците. Какво може да бъде за нас това място на страдание, как може да го превърнем в място за памет, как може да използваме всички енергии от там за бъдещето, за възпитанието, да черпим ценности, да пораснем и да бъдем по-добри. От място на страдание – до място за памет“, казва отец Кортези.

По различни причини за тази 70-годишниня не успяхме да изградим мемориален парк в Белене в памет на жертвите на тоталитарните режими, каза още той и добави:

„В последните години се опитваме да превърнем Белене от символ на страданието до символ на достойнството, до символ на съжителство между различни, до символ на помирението чрез паметта на невинните жертви“.

Конференцията ще се проведе в Културен център „Евгений Босилков –Белене“ от 10.30 до 16 часа.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39