Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческият тандем Борис и Калоян Праматарови - за преливането на словото с визуалните изкуства

Водещата Валерия Николова заедно с Борис и Калоян Праматарови
Снимка: БНР

До 18 май в столичната галерия „Интро“ може да се види изложбата на Борис Праматаров „Балоненият Икар“.

„Балоненият Икар е човекът-балон, който е зависим от външния свят, но също е зависим от това какво носи в себе си и когато има топли неща в него, това го кара да се издига – това е топлият въздух. Това е човекът, който трябва да внимава от остри предмети. Това е съвременният Икар. Когато е препълнен с топли неща, той лети прекалено високо“, разказа художникът в предаването „Закуска на тревата“.

Някои от композициите в изложбата са родени от сънища на мексикански деца. Те били събрани от испански писател, който поканил Борис да участва в съвместен проект. „Тези светове, които илюстрирах, до голяма степен бяха и мои лични търсения и беше много интересно.“

Завръщайки се от Сеул, където попада в „една много различна среда“, той се опитва да види себе си в „един друг контекст“. „Този опит ме накара да мисля много върху себе си, какво искам да развивам, кой съм аз и къде седя в този свят“.

Работи бавно, защото използва много детайли, но и защото му харесва да разгръща в по-голям период една работа. Прави си скици постоянно и признава, че „голяма част от идеите си остават само в скицника“.

Борис работи по много проекти заедно с брат си Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Работят заедно вече десетина години. Борис е илюстрирал дебютната стихосбирка на Калоян, а анимацията им по текст на Калоян „Post Industrial“ е обиколила много от фестивалите за анимационно кино. Миналата година пък Калоян е бил куратор на изложбата на Борис „Тайната на насекомите“.

Сега са в началото на проект за четири късометражни анимации по стихове на Калоян Праматаров.

„Черно-бялото те ограничава, но също не те разсейва. Аз реших да се откажа от цялото това богатство на цветове, за да мога да се концентрирам повече върху идеите. За мен си го представям като един текст – не трябва текстът да бъде цветен, за да се хареса“, посочи още Борис Праматаров.

Борис Праматаров живее в Белгия. Магистър е по графични изкуства в Кралската академия за изкуства в Гент. Завършил е „Книга и печатна графика“ в НХА. Има няколко самостоятелни изложби в София, Пловдив, Брюксел и Белград.

Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Автор е на стихосбирките - „Асфодел“ (2012), Casual Nobody (2013, на англ. език) и „Дайни“ - стихове, вдъхновени от латвийската природа, езическа митология и фолклор. Негов е и мултимедийният поетичен пърформанс „Слънцестоения над Черната река“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53