Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо НАСА се връща на Луната след 50 години?

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Наученото на Луната ще бъде само спирка по пътя до Марс"

Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти. Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили?

Много пъти в рамките на едночасовата сесия с въпроси и отговори директорът на НАСА Бил Нелсън се обръщаше към младежите с "поколението „Артемида". Събуждането от половинвековен сън американска програма на НАСА за връщане на Луната този път Бил Нелсън обясни с това, че всъщност наученото на Луната ще бъде само спирка по пътя до Марс. А стремежът е част от по-общия план хората да знаят повече за космоса.

"Връщаме се на Луната. Ние бяхме там преди 50 години. Връщаме се на Луната, за да научим това, което трябва да знаем и да развием новите технологии. За да можем с тях да отидем на Марс и отвъд. Вашето поколение ще пътува до Марс. В момента се случват толкова много неща. Имаме телескопа „Джеймс Уеб“, който търси светлина от образуването на първите галактики. С него виждаме т.нар. люпилни на галактики. 18 05 След James Webb скоро ще има още два телескопа. „Нанси Грейс Роман“ ще ни помогне идентифицираме екзопланети, които вероятно са обитаеми. Към 2040 г. ще изстреляме телескоп, с който ще търсим обитаем свят. В момента копаем на Марс с нашия марсоход „Пърсивиърънс“, за да търсим живот. Взехме проби и от астероида „Бену“. Пробите са на Земята. И всичко това е международен научен експеримент за всички нас. 15.27 Това е златната ера на изследването на космоса и вие всички ще бъдете част от нея. 16.30 И България има всички основания да има космическа икономика. Това ще помогне за създаването на работни места и ще подобри икономиката ви.

От година България е част от проекта "Артемида". Знанията на около 32 нации са част от зараждащата се космическа икономика. Това припомни Бил Нелсън от НАСА. На фона на това, което други нации правят. Китай върна проби, събрани от тъмната страна на Луната. НАСА прояви интерес заради уникалността им. До степен, че започна преговори да заеме от Пекин лунните скали за изследване. Китай сглобява орбитална станция „Тянгун“, за да стигне до 2040-та до Луната. С Русия Китай има споразумение за изграждането на международна научна станция на Луната. Индия е готова да строи орбитална станция, която да приземи до 2040-а година астронавт на Луната. В София директорът на НАСА Бил Нелсън обясни, че въвличането на повече държави в програмата „Артемида“ , би понижило цената за изследванията.
Със сигурност щяхме да направим много, ако НАСА имаше бюджетът от преди 60 години. Тогава той беше 3 или 4% от федералния бюджет. Но тогава имаше поставен цел от Кенеди. Той каза, че ще отидем на Луната и ще се върнем безопасно до края на десетилетието на 60-те години. Той също така каза, че отиваме на Луната и правим други неща не защото е лесно, а защото е трудно. Но когато правиш трудни неща, това струва пари. 


Днес НАСА е с по-малко от половин процента от федералния бюджет. И затова с малко се опитваме да правим повече. Затова имаме SpaceX и Boeing, които спечелиха договорите за изграждане на космически кораб. SpaceX Dragon и Boeing Starliner. Но SpaceX и Boeing поеха голяма част от разходите. Договори с фиксирана цена. Така че, ако те я превишат, не им се плаща повече от този лимит. Затова отиваме на Луната с търговски партньори и в случая с двамата победители в състезанието, SpaceX и Blue Origin. На практика те субсидират половината от разходите за построяването на спускаемия апарат за пътуване до Луната. На голямата ракета, която ни отведе до Луната при първия ни тестов полет, стоеше логото и на НАСА, и на Европейската космическа агенция. ЕКА отговарят за модула, който поддържаше капсулата „Орион“. И така нашите международни партньори също започват да поемат разходите. Япония ще направи роувъра за разходката на Луната. Това е херметизираната кола, в която да им е удобно на астронавтите. А не да се движат по повърхността, возейки се на „количка за голф“, облечени в скафандри. Това нещо само струва поне 5 милиарда долара. Това е цената, която японската космическа агенция ще поеме. Но ще бъде много продуктивно за нас."

И като астронавт, и като сенатор Бил Нелсън казва – няма сила, която да убеди американските сенатори, че разходите не трябва да се намалят, ако трябва да се прави „политическа сделка, за да се поеме нужния път“. Затова САЩ разчитат на международните партньори. 

А на Русия? Въпросът към Бил Нелсън беше зададен заради войната в Украйна. НАСА доскоро разчиташе на руски ракети за полетите. Но от 22-ра насам нещата са променени. Но не чак толкова, както става ясно от думите на Бил Нелсън.

 "Русия нахлу в суверенна държава - Украйна. Повечето общи начинания на Съединените щати и Европа с Русия са прекратени, с изключение на нашата цивилна космическа програма. Има 15 държави, които са построили и разработили Международната космическа станция. Международната космическа станция е голяма колкото футболно игрище и е в орбита от 25 години. На борда й има руснаци, американци, европейци, японци. И всички тези нации са заедно. 29.57 Цивилната космическа програма е едно от уникалните начинания, което може да ни обедини вместо да ни разделя. Нещо към което ние земните хора имаме склонност. Освен ако не се случи нещо лудо, ще продължим с МКС. Не са само космонавтите и астронавтите на борда. Ние имаме съвместен контрол на мисията в Москва и съвместен контрол на мисията в Хюстън. Обучаваме руски космонавти да летят на SpaceX Dragon с нас. И те обучават нашите астронавти да летят с тях на „Съюз“. Така че винаги сме били с интегрирани екипажи. 31.20 И колкото и трудна да е ситуацията тук на Земята, поради нахлуването на Путин в Украйна, ние не сме допуснали нито един „удар“ между астронавти и космонавти, в Москва и Хюстън, в космоса, на космическата станция."

Директорът на НАСА Бил Нелсън е реалист, че дори и да натрупаме знания през мисиите на Луната, човечеството пак ще има нужда от 6 до осем месеца, за да стигне до Марс. И поне две години години, за да изчака благоприятните обстоятелства за бързо връщане от там.

"В момента не планираме постоянна база на Луната. Там ще има изследователска станция. На първо време роботизирана. Това е логичният начин да го правим, докато нямаме ракети, които могат да летят често до Луната. Същото е и за Марс. Там ще бъде трудно да имаме постоянна база. Мисля, че първия път, когато отидем на Марс. Може да останем но за дълго време. И да, както Мат Деймън във филма „Марсианецът“, можем да гледаме картофи в марсианска почва. В наш университет ги отглеждат в донесена от Луната почва. Ракетите на SpaceX вече се връщат, а не изгарят след излитане. Видяхте как стана това с онези „клечки“, „големи ръце“, които хванаха една от степените."

Изстрелването на ракетата на SpaceX

Бил Нелсън припомни пред учениците и студентите, че се работи върху ядрено-електрическо и ядрено- топлинно задвижване на ракетите, което може да не ни отведе до Марс по-бързо. Но би било ускорило пътуването.

"НАСА е изследователска агенция. Постоянно се опитваме да разработваме нови неща, които се подобряват. Трябва да използвате това, което сме разработили, поради финансови съображения. Космическите костюми, които използваме сега, няма да са подходящи за ходене по Луната. Технологията е отпреди 50 години. За новите също помага частна компания. Друг пример - НАСА е и авиационна изследователска организация. Работим с компанията Boeing за намаляване на потреблението на авиационно гориво с 30%. Представите си да спестете 30% гориво. Би било революционно. Работим и върху електричеството. 52.17 И между другото, няма да отнеме много време, когато ще видите електрически самолет, който ще се използва при къси полети, вътрешни, градски и междуградски."
"Създаването на цяла космическа икономика вече е в ход, каза директорът на НАСА Бил Нелсън. 

При посещението си у нас той посети единствената компания, която чрез своите клиенти е изпратила стотици нано и малки сателити в орбита. Бил Нелсън насърчи и младите да бъдат добри в своите науки. Да преследват страстта си.

"Не е нужно да сте астронавт. Просто бъдете част от космическия екип. Астронавтът е само част от космическия екип. Защото не можете да летите в космоса и да поемете този риск, освен ако някой не е свършил цялата работа по космическия кораб и ракетата, обучението и подготовката за това как да останете живи навън във вакуума на космоса. Така че не е нужно просто да сте астронавт, за да бъдете част от космическия екип. Учете здраво. Каквато и да е вашата страст, следвайте страстта си. Бъдете възможно най-добрите в тази страст. И това ще ви подготви."

А дали си струва. Може би да. Един ден, когато човекът стане междупланетно същество.

"Мисля, че ще мине известно време, преди да видим междупланетни пътувания на хора поради тези разстояния. Както споменах по-рано, мисля, че до 2040 г. ще имаме хора, които ще отидат на Марс. А Марс е една от най-близките планети. Ще мине много време, преди да ги накараме да стигнат по-далеч от това. Но това е златната ера на изследването на космоса. Телескопите, наблюдението на Земята, човешките пътувания, аеронавигационните изследвания, всичко това взето заедно, е едно очарователно време."

И всичко, според директора на НАСА Бил Нелсън, трябва да доведе до съзнанието, че планетата Земя е домът. Който, за негово съжаление не пазим.

"Докато гледах към Земята, това цветно творение, „окачено“ насред нищото си мислех. Това е „у дома“. Бил Андерс имаше една снимка, която сигурно сте виждали – Земята как „изгрява“ над лунната повърхност. Земята е дом. И е невероятно какво се вижда от височината на космическия кораб. Без телескоп - цветовият контраст в района на горната част на Амазонка, където унищожават тропическите гори. Унищожението на дърветата по река Амазонка. Тинята, която се простираше на стотици километри навътре към Атлантика. Отсечените дървета на Мадагаскар и отнесения от дъждовете горен почвен слой. Който се влива в яркосините води на Индийския океан. Там горе нямаше расово разделение, политическо разделение. Видях е, че всички сме заедно в това като граждани на планетата Земя."


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00