Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение

Стоян Бабеков: Българинът ще възвърне своето благополучие

Стоян Бабеков
Снимка: Личен архив

Колкото по-добри сме, толкова по-добре. Трудно се прави добро в днешно време. Това казва диригентът и композитор Стоян Бабеков.
      

„Винаги съм вярвал, че нашият народ е добър, добър е българинът и ще си възстанови своето благополучие, но трябва време“, посочи той в интервю за предаването „Нощен хоризонт“.

Стоян Бабеков е музиковед. Завършил е Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Вече 30 години е диригент на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение.

Освен смесения хор към Съюза на слепите дирижира състави към заводи и военни поделения. Най-екзотичната му проява са два концерта с интернационален мъжки хор в Колумбия.

Създател е на камерния хор „Алилуя“. Има три инструментални концерта, както и кантати, посветени на Бенковски и Волов.

Писал е още камерна музика, сонати за флейта и пиано, етюди. Написал е първият сборник от етюди за подрастващи пианисти в неравноделни тактове.

В периода 1994-2000 Стоян Бабеков организира пет издания на конкурса за български литургични произведения „Нека бъдем по-добри“. От 138 представени творби 35 били премирани и навлизат в богослужебната практика.

Има написани повече от десет авторски литургични песнопения.

Носител е на орден „Св. Св. Кирил и Методий“, както и на почетни награди от професионални организации като Съюза на българските композитори.

„В моите творби се оглежда и моята същност“, сподели той в предаването „Нощен хоризонт“.

Църковната музика го привлякла с това, че „трябва да бъде българска източно-православна църковна музика“. След Априлското въстание и Руско-турската война църковното пеене у нас било ориентирано предимно към руската музика. Така руските църковни мъжки хорове повлияли върху формирането на нашата музика.

„За мен като българин беше явно, че трябва да се направи нещо, за да може в българския храм да навлезе българската източно-православна църковна музика.“

Кои са качествата на успешния музикант? Ако това, което правим, е искрено и ако то се възприема от хората, ако постигнем тази цел поне мъничко – бихме били щастливи, смята музикантът.

Работи с БНР още от 60-те години на миналия век. Негови творби с хорова, народна,  естрадна и детска музика са записвани от състави на радиото.

Преди 90-та година не се насърчаваше писането и изпълнението на църковна музика от професионални състави, обясни още Бабеков.

Живее в къща в Божурище – описва я като „бяла спретната къщурка, без липи отпред“.

В Библията има прекалено много кръв, прекалено много убийства и имам специално отношение – не мога да приема такова писание, сподели още композиторът.

На пианото му стои икона, подарена му от сегашния патриарх Неофит.

По време на дългогодишната си музикална кариера Стоян Бабеков е изнесъл общо 4891 концерта.  

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50