Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радосвет Радев: България беше държава във фалит в началото на 90-те години

Радосвет Радев
Снимка: БГНЕС

"България винаги е била на опашката (по доходи в Европейския съюз- бел. ред.), за съжаление тези 30 години", каза пред БНР Радосвет Радев, председател на УС на една от най-големите работодателски организации у нас Българската стопанска камара.

Той изрази съгласие с констатацията на д-р Тренчев, че причина за неудачите ни е народопсихологията на българина, но добави: "За тези 30 години България се различаваше изключително много от всички европейски страни, включително и от бившите социалистически страни, по простата причина, че имаше своя собствен преход. България е единствената държава, която беше обявила мораториум по външния си дълг, на практика държава във фалит в началото на 90-те години. България е единствената икономика, която позна освен мутрите, мутренските времена, рекетьорските времена, може би нещо подобно се случи в Русия, последвано от чудовищна хиперинфлация, разграбване на банкова система“.

Според него трябва да се смени профилът на инвеститорите: "Там се получава един порочен кръг от това, че са ниски работните заплати и привличаш само нисък клас инвеститори. И на тях, общо взето, сметката им стигаше дотам, да са ниски работните заплати, а иначе не съм съгласен, че управляващите искат да имат нископлатени хора“, каза още той в интервю за предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ в отговор на въпроса докога страната ни ще се рекламира като “Мека на евтината работна ръка“ и допълни:

“Напротив, ако са високо платени българските работници, те ще могат да взимат много по-големи данъци“.

“Аз смятам, че България има изключително големи конкурентни предимства от Сърбия или от Турция, специално за тази инвестиция“, дали ще успеем да привлечем “Фолксваген“ като инвеститор, или нямаме шанс в конкуренцията със Сърбия. "Това е едно от малкото хубави неща, които ще се случат в началото на 21-и век, но то не променя по никакъв начин картинката", каза още Радев.

По думите му българската икономика в момента е конкурентоспособна само заради ниската работна заплата и ниските енергийни цени.

Интервюто на Даниела Големинова с Радосвет Радев може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05