Татяна Косекова, председател на Народно читалище „Светлина 1861“ в Шипка и Божидар Ламбов от Пространството за култура и изкуство „Вихъръ“ в Казанлък разказаха в "Има ли мегдан" за посланията на фестивала като първопроходник в популяризирането на района като място за културен туризъм.
"Лека-полека започнахме дейности, насочени към развитие на културен туризъм в Шипка – това е едно място, което всички българи знаят, но го свързват най-вече с Освободителната война и Руската църква. Всъщност, там има много други интересни неща, които биха могли да задържат хората по-дълго време. Фестът е първото такова събитие, с което искаме да покажем Шипка и да възстановим забравените занаяти", обясни Татяна Косекова.
През миналата година направили първите работилници в тази област с подкрепата на Национален фонд „Култура“. „Имахме сапунджийство и плъстене. Сега ще имаме грънчарство и ковачество по време на феста, бродерия, дантела.“
„Не е никак лесно. Занаятите са почти напълно загубени. Наскоро успяхме да открием едно момиче, което е от София, но живее в съседно село и може да тъче – тя ще ни помогне да насновем стана…“, допълни Татяна Косекова.
В Шипка работят и по проект „Изграждане на общност и трансформация на Шипка в модерно културно-историческо селище“.
Самата Татяна решава да заживее в Шипка, откъдето има корени, преди десетина години, заради „чистия въздух и чистата храна“ и задавайки си въпроси за критичната консумация и осъзнатия избор.
„В този момент къщата на баба ми и дядо ми беше забравена. Открих една градина, която се беше превърнала почти в гора. Започнахме да експериментираме с близки и съмишленици, да се учим, да каним хора, които имат опит. За мен Шипка си има романтичния привкус от детството ми.“
Когато избрала да се установи в Шипка, имала предложения за работа в Прага и Будапеща. „И аз реших, че всъщност някак Шипка ми е по-близка и че ако наистина искам да се фокусирам върху нещата, които са важни за мен, възрастта около 30 е крайно време да канализирам енергията в тази посока. Тогава избрах да напусна работата си, която беше корпоративна, свързана с енергетика - интересна работа, но изборът ми е бил правилен.“
Божидар Ламбов прогнозира, че първият Шипка фест ще се превърне в пъстро тържество на местни културни традиции, смесени с гостуващи такива. Музикалната програма също е микс – от автентичен фолклор до съвременни стилове, посочи той:
„Различни работилнички, вплитане на местната култура и националната. Самото съчетание на тези, традиционни за Розовата долина събития, по време на които се случва фестивалът – например Празниците на розата, ще имаме ритуал розоварене…“
Англичанин, който живее в Шипка, е обещал за феста да направи специален пай, на фестивала ще могат да се видят и грузински народни танци. „Така че, разместени са пластовете и нашият фестивал също размества тези пластове и ги вплита – много шарено е това, което ще се случи“, усмихва се Татяна Косекова.
Ще има гостуващ ковач. „Интересното е, че в Шипка от известно време живее едно момиче от Швейцария, на 20-тина години, която е чирак при Стефан в желанието си да се научи да кове. Много хора се чудят как е възможно“, споделя още Татяна.
За фестивала на розата идват много гости от целия свят и те обичат да видят и нещо повече в малките населени места, категорични са организаторите на Шипка Фест.
Още за фестивала и региона слушайте в звуковия файл.Роксана Кирилов а - носителката на титлата "Мисис България 2018" приема като мисия да помага на децата със специални образователни потребности и основава Фондация "С любов към теб ". Специалните - не "различните деца" - уроците на живота Миналата година Фондацията започва кампания, която ще включва няколко инициативи , с които да се..
Въпросът за споделеното родителство продължава да вълнува обществото ни. Сдружение "Честни и независими" и сдружение "Гласът на бащите" поискаха законодателни промени заради невъзможността бащите да имат равни права и да се приоритизират нуждите на децата от нормално развитие в благоприятна среда. Сдружение "Честни и независими" и сдружение..
Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..
Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..
Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите..
Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..