Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пиер Беназе, РФИ: САЩ се прицелват в Куба заради Венецуела

Тази седмица Европейският съюз реагира остро на намеренията на американския президент Доналд Тръмп да задейства закона Хелмс-Бъртън и заплаши с блокиращи ответни мерки. Законът, който е приет през 1996-та година, но не е бил прилаган никога досега,  разрешава воденето на дела в американски съдилища за имущество, конфискувано от правителството на Куба, както и търсене на компенсации от засегнатите. Също така той позволява да бъдат налагани санкции на чуждестранни дружества, които управляват национализирана собственост.

Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря с Пиер Беназе, кореспондент на Радио Франс Ентернасионал (РФИ), според когото е напълно реално президентът Тръмп да задейства закона, а това, според него, ще обтегне допълнително отношенията между ЕС и САЩ.

„Всъщност, цялата история започва през 1996-та година, когато Съединените щати предприемат редица санкционни мерки срещу три страни - Либия, Иран и Куба. Става дума за твърде напрегнат дипломатически момент. Европейският съюз реагира сравнително бързо, като задейства контра мерки. Тогава американците приеха този закон - Хелмс-Бъртън, който позволява на бивши собственици на недвижими имоти, конфискувани по времето на революцията или на такива, които са избягали в САЩ, да подадат иск пред американски съдилища за компенсации заради претърпени загуби“, коментира Беназе.

- Всъщност, целта в случая е по-скоро Венецуела, както изглежда...

- Да, една голяма част от действията е свързана с международната дипломация. Тези американски санкции вече не са толкова американски, а обикновено изплуват при напрегнати времена. Вижда се, че Тръмп и неговата администрация използват целия американски арсенал от юридически мерки, които са на масата, за разрешаването на ситуации, които смятат за кризисни, като напълно игнорират отношенията си с останалата част от света. Видяхме това със санкциите срещу Иран, от които Европейският съюз направо побесня. Същото може да се каже и за унищожаването на трансатлантическия проект за търговия и инвестиции. Така че Тръмп действа единично, без изобщо да му пука какво мислят по въпроса съюзниците му. И в случая законът Хелмс-Бъртън е задействан наистина заради Венецуела, тъй като тя има доста близки отношения с Куба.

- Реакцията на върховния представител по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини бе доста остра. Какви ще бъдат последствията за ЕС, ако този закон се приложи на практика?

- Ще бъде доста сложно. Все пак основен момент е това, че този тип закони никога не са прилагани. През 1997-ма и 1998-ма година ЕС сключи споразумение със САЩ, така че да се замразят американските санкции и закони и нито един президент до Доналд Тръмп не се е връщал към тях. Могерини вече каза, че те поставят на риск отношенията, предвидимостта и доверието на трансатлантическите връзки и в отговор ЕС ще задейства блокиращи закони, които също никога не са били прилагани. Има пример с Австрия преди около 12 години, но въпросът бе уреден.

- Какво точно представлява този блокиращ закон?

- Блокиращият закон има три основни аспекта. Първият е, че европейските предприятия не са длъжни да се съобразяват с екстратериториалните аспекти на американските закони. Вторият е, че той анулира юридически всяко решение, взето от американски съд, извън Съединените щати. И трето, ако все пак европейско предприятие бъде осъдено да плати някакви щети при дело в Съединените щати, то може да поиска обезщетение от Европейския съюз.

- Ще бъде ли все пак този закон реално приложен от президента Тръмп ?

- Досега се смяташе, че между тях има общи интереси и че въпреки всичко, винаги може да има връщане към здравия разум. С Доналд Тръмп, както вече и Могерини подчерта в комюникето си, няма никаква предвидимост.  Тоест, никой не може да бъде сигурен как ще реагира американската администрация. Дори някой от тази администрация да се опита да вразуми Тръмп, не успява - видяхме вече това.  Така че в нея има много малко гласове, които биха могли да го успокоят и е твърде възможно той да поиска законът да бъде приложен. А и кубинските емигранти са превъзбудени и никак не харесаха вдигането на санкциите срещу Куба от предишния президент, затова не е изключено да застанат до Тръмп и да му дадат кураж.

- Което пък ще отдалечи допълнително ЕС от САЩ...

- Да. В момента дипломатическите отношения не са добри. Европейците получиха уверения от Тръмп в рамките на НАТО, но те се притесняват от всяка нова декларация или мярка, тъй като не виждат перспектива за действие. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Сергей Рябков

Русия осъди американските санкции над Куба

Руският заместник външен министър Сергей Рябков осъди новите санкции на САЩ срещу Венецуела и Куба, като ги нарече „абсолютно противозаконни“, и подчерта, че Москва няма да ги приеме, предаде РИА Новости. „Русия ще направи всичко в подкрепа на..

публикувано на 18.04.19 в 10:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания "Осинови приятел" в Пловдив

Кампания, инициирана от фондация "Правата на животните" с наслов "Осинови приятел" със съдействието на Общинския приют за бездомни животни и мол "Плаза" се провежда в Пловдив.  В релакс зоната на търговския център ще може да се запознаете с животинки..

публикувано на 20.12.24 в 07:55

Трима министри отговарят на депутатски въпроси в НС

Трима министри ще участват в петъчния парламентарен контрол, който започва в 9 часа. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на въпрос относно избиването на домашни животни от Българската агенция по безопасност на..

публикувано на 20.12.24 в 07:51

Отваря ски зоната в Боровец

Ски зоната в курортния комплекс Боровец отваря, съобщи за "Хоризонт" Василия Константинова - изпълнителен директор на фирмата концесионер – "Бороспорт" АД. Комплексът се подготвя за откриването на зимния сезон в събота 21 декември. Ски зоната ще..

публикувано на 20.12.24 в 07:51
Реджеп Ердоган

Президентите на Турция и Иран призоваха за запазване на териториалната цялост на Сирия

Президентите на Турция и на Иран Реджеп Ердоган и Масуд Пезешкиян призоваха за запазване на териториалната цялост на Сирия. Пентагонът съобщи, че е удвоил броя на американските войски в Сирия преди свалянето на президента Башар Асад. Президентите..

публикувано на 20.12.24 в 07:43

На Игнажден почитаме свети Игнатий Богоносец

Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои..

публикувано на 20.12.24 в 07:42
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Преговорите за еврочленство на Украйна могат да започнат през 2025 г.

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен поздрави унгарския премиер Виктор Орбан за постигнатото споразумение за приемането на България и Румъния в Шенген и по суша след края на заседанието на европейските лидери в Брюксел. Тя каза още, че..

публикувано на 20.12.24 в 07:37

Украйна спира транзита на руски газ през територията си, но с изключения

Съединените щати са допуснали изключение от санкциите срещу "Газпромбанк", което се отнася до разплащането за газови доставки от Русия, съобщи унгарският външен министър Петер Сиярто. Той повтори твърдението си от миналия петък, че страната..

публикувано на 20.12.24 в 07:34