В съботата между Великден и Гергьовден в Павликени се събраха хиляди от близо и далеч, за да се забавляват на празника на яйцето. Четири хиляди яйца бяха сготвени на вкусни омлети, палачинки, солени ястия и десерти или счупени в десетките забавни игри. Празничната програма в централния градски парк „Кирил Ракаров“ продължи вчера 11 часа. Днес празникът продължава с изпълнения на рок групи.
Павликени е един от промишлените центрове в страната, свързани с производството на яйца и затова преди 6 години местните хора решили, че е време да си направят празник на яйцето. На неизменния въпрос: Кое е първото – яйцето или кокошката? - допитване до павликенчани миналата година даде еднозначният отговор – кокошката. Да, ама от нея е яйцето, което дава много възможности – за ястия и забавления, обясняват павликенчани на празника на яйцето.
Една от най-атрактивните части на празника е кулинарното състезание, в което местните домакини показват готварските си умения с яйца.
„Аз съм Джамалие Юсрефова от Бяла черква. Представяме се с ордьоври – желирана салата. Продуктите са яйца, зеленчуци, колбас, желатин, варено яйце. Поставя се във форма, след като стегне, се изсипва, украсява се и добър апетит“.
„Весела Стойкова се казвам. Омлетът е едно от предпочитаните неща, които правя с яйца. Правя го в зависимост от вкуса на семейството. Някои го искат със зеленчуци, използвам бекон“.
„Аз съм Елмира на 16 години. Направихме солена торта, сладка торта, която е като агне, питка, баница, и картофени кошнички с яйце“.
„Аз съм Тодор, на 16 години. Много обичам да правя пържени яйца, а също и еклери, и палачинки. Аз смята, че, ако едно момче не може да си направи пържени яйца, ще умре от глад“.
Традиционно на празника на яйцето голям интерес предизвиква зоопаркът в Павликени, защото представя и подарява на гостите сварени яйца от различните си екзотични птици. Най-голямо е щраусовото яйце, което с неговите 25 сантиметра височина е абсолютен гигант пред най- миниатюрното яйчице от 5 милиметра на декоративната птичка „Зеброва амадинка“.
Началникът на зоопарка Сезеин Мехмедов разказа, че отглеждат 33 вида птици:
„Имаме щраусът Нанду, всеки момент ще докараме и Ему. Имаме нови видове Кохени. От яйцата, които птиците снасят в зоопарка, първо заделяме, за да подмладим и от тях да излюпим. Имаме два инкубатора. После си разменяме с други зоопаркове, ако те имат интерес към наши или ние към техни. Всички яйца, който снасят птиците в зоопарка са ядливи, нямаме яйца, които да не са ядливи“.
Самодейците от павликенското читалище „Братство – 1884“ пресъздадоха традициите на селския двор.
Беловласите момичета и момчета казват, че традициите са живи и днес:
„Живи са и то много. Много хора, още ще дойдат“... „Много Хубав празник, омлети ще има, концерт. В Павликени си ги спазваме винаги традициите. Събират са малки деца, големи, баби, старци“… „Пивка е ракията, читалищна е. Направена е специално за празника от много хубаво грозде, без захар. Това е българската напитка, която по всеки повод и празник участва на трапезата на българина“.
Живи са и занаятите, особено свързаните с плетива и везба.
Илияна Първанова специално е дошла от София за празника в Павликени, за да покаже с двете си дъщери семейните ръкоделия на тема яйце:
„Бродираме, плетем заедно и много ще се радваме да вдъхновим младите момичета, защото вярваме, че всеки може, стига да опита“.
„Мама и кака ме вдъхновиха, наистина е прекрасно“.
„На мен най-любимо ми е микроплетиво – да плета с конци за шиене с най-малките кукички и така можем да имитираме цветята от природата и жените да се красят с тях“.
Част от празника на яйцето бяха десетки забавни спортни игри, в които деца и родителите им събираха и пренасяха яйца, хвърляха ги в цел, играха на руска рулетка.
Днес празникът продължава с изпълнения на местни рок групи, а финалът е концертът на група „Ахат“.
ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..
"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като някаква малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио. Тя преминава през..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Нито един от двамата, достигнали до балотаж кандидати, не събра необходимата им подкрепа. Номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова събра 87 гласа "за", 60 бяха "против", а 90 се въздържаха. Тя беше подкрепена само от депутати от ГЕРБ-СДС и от левицата...
Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..
Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...