Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на споделените таланти на Женския пазар - приобщаване чрез изкуство

Снимка: архив
До 10 май се приемат заявки за участие във Фестивала на споделените таланти на Женския пазар. Самият фестивал ще се проведе на 15 и 16 юни.

Организаторите канят хора с определени умения да организират на доброволни начала уъркшопи за споделяне на тези артистични умения с обичайните обитатели на пазара и другите посетители. 

Талантите, които могат да се представят, са в областта на изобразителното изкуство, фотографията, музиката, театъра, цирка, танца, литературата. Мястото на провеждане, в сърцето на Женския пазара не е избрано случайно. Този район е населен от разнообразни социални групи, които имат затруднен достъп до изкуство и култура поради постоянния си живот в бедност и риск.

"Започнахме да работим тук преди почти 3 години и сме насочени най-вече към децата, които пребивават ежедневно на женския пазар. Това, което правим с тях е, че им предоставяме занимания в различни ателиета по различни видове изкуство като рисуване, театър, музика и също така ателие по социални умения", разказа пред "Хоризонт" Ангелина Рангелова от "Павилион 19".


"На женския пазар това е едно място, което събира много видове социални групи. От една страна, това са не само продвачите на сергиите за плодове и зеленчуци и техните семейства. Също хората, които живеят в региона, но и много посетители, много чужденци, много туристи, най-вече децата, с които работим - техните родители се намират на пазара, обикновено работят или живеят на пазара", обясни тя.

Екипът на "Павилион 19" организира образователни инициативи на открито на Женския пазар.

"Някой път това може да бъде просто с една книга - да прочетем история на децата и те ни слушат наоколо, но друг път можем да организираме рисуване или работа с пластелин, дори театрално представление на открито. В случая изложбата ни на 10 май се казва "Луна за всички държави". Автор на заглавието е едно от децата, което, гледайки абстракти картини, измисля история за това как всяка една държава трябва да има собствена луна", каза още Ангелина Рангелова. 

"Съответно, след като гледахме тези абстракти картини, децата написаха стихотворения по тях, а след това по стихотворенията нарисуваха собствени абстрактни картини. Това бяха близо 15 деца, които участваха в този процес и на 10 май всички тези готови произведения ще ги покажем на голямото дърво. Нашата галерия ще бъде голямото дърво до детската площадка", допълни тя.   

 
"Павилион 19" е част от социалните практики на Червената къща - Център за култура и дебат "Андрей Николов". 

Тази година фокусът е "Семейство и училище". Много от дейностите са допълващи формалното образование и са насочени към задържане на децата в училище.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15