Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на Европа

| обновено на 09.05.19 в 10:34
Гвардейци издигнаха знамето на ЕС в Деня на Европа
Снимка: Пресслужба към президента

Днес отбелязваме Деня на Европа. На 9 май 1950 г. френският външен министър Робер Шуман произнася историческата декларация за обединение, която е в основата на създаването на Европейска общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

С поздравления за Деня на Европа започна заседанието на Народното събрание. Председателят на парламента Цвета Караянчева призова българската държава да продължава да отстоява свободата и демокрацията:

„Честит Ден на Европа. Европа на свободата, на споделените демократични ценности. Европа на общото бъдеще.  Да заявим своята решимост! Да продължим да работим за изграждането на Европа като общност на мир и свобода!!!“.

В декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ председателят на комисията по външна политика Джема Грозданова се обяви в подкрепа за европейското единство:

„Денят на Европа е празник на нашето минало, настояще и бъдеще. Който, каквото и да празнува днес - Денят на победата или Денят на Европа - и в двата случая празнуваме привилегията да живеем в мир".

В момента в ЕС членуват 28 държави с перспектива за оттеглянето на Великобритания до края на октомври. Общността обаче отвори вратата си към бъдещо присъединяване и на Западните Балкани. Сред основните предизвикателства пред Съюза днес са Брекзит, миграцията и колективната отбрана.

В европейските институции в Брюксел, Люксембург и Страсбург този месец се провеждат дни на отворените врати.

В София знамето на ЕС ще бъде издигнато пред сградата на президентството. На тържествената церемония ще присъстват държавният глава Румен Радев, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и представители на изпълнителната власт.

Пловдив ще отбележи Деня на Европа с „Фестивал на светлините“. Спектакълът гостува за първи път в България и е част от програмата на Пловдив като Европейска столица на културата. В месеца на европейските избори, честването ще бъде именно в подкрепа на едно от изконните права на човека - да избира, подчерта Виктор Янков - зам.-директор по международната дейност на Фондация „Пловдив 2019“. Светлинните  проекции ще пречупят вечно актуалната тема през античната история на града на седемте тепета и богатото световно културно наследство, като съчетаят минало и настояще. Началният час е 21.30 часа: 

"Основното шоу ще бъде на площад "Стефан Стамболов" пред община Пловдив. Там ще се прожектира 15-минутно шоу, като 3Д видеоклип. На 6 локации в града ще има други светлинни инсталации. Една от тях е в Цар Симеоновата градина, на Римския стадион, стълбите на Каменица, също така на сградата на мюфтийството в Пловдив и ключови локации на площад Стамболов. Ще бъде една 360-градусова прожекция".

Посланието "Заедно", което излъчи Пловдив като европейска столица на културата, се превръща все повече в значимо европейско послание, посочи Янков и добави:

"С инструментите, които изкуството и културата ни дават, се опитваме да отправим силно послание за европейското бъдеще на България и за нашата насоченост в евроатлантическия свят. Стоим далече от конкретни политически послания, защото ЕС отдавна е нещо повече от една финансова каса за България. Трябва да възприемем, че това е едно голямо семейство от държави, които благодарение на рационалните си политики успяват да държат Европа в мир. Ако има нещо, което дава най-големите характеристики на това защо е важен ЕС, това е, че Европа, откакто поне съществува обединението, живее в мир".

Организатори на светлинния фестивал, който ще се състои днес и утре,  са Бюрото на Европейския парламент, Представителството на Европейската комисия в България и общинската фондация „Пловдив 2019“.

Интервюто с Виктор Янков може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16