Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от село Комарево

| обновено на 09.05.19 в 13:52
7
Снимка: Добромир Видев

Историята на изтребителя МиГ – 17 в село Комарево край Плевен е почти забравена. А хората, които могат да я разкажат, ги няма. Но машината си стои. Така си стои от 1992 година. Поставена е в памет на полковник Марко Марков, който загива в самолетна катастрофа, разказва синът му Георги Марков. Били трима сина, всеки един от тях служил - в пехотата, военноморските и военновъздушните сили.

„Баща ми е роден тука. След завършване на средното образование постъпва във военното училище, лети на доста видове самолети. Отива в Граф Игнатиево. Там стига до командир на звено…“ – това е само част от биографията на Марко Марков.  

От поколението зависи какво виждат в машината, поставена в село КомАревоказва още Георги МарковНякои го подминават.

„Много малко хора, вече на години, могат да правят сравнение какво е сега състоянието и какво е било преди. Или този самолет – какви чувства изпитват към него, а други само се снимат.“

А „поколението“ даже искало да го свали, обяснява кметът на Комарево Радион Тончев.

„Има и малко набези. Влиза се. Каквото е можело да се открадне отвътре, е откраднато. Всичко, което е можело да се отвие и отнити, е изчезнало. За цветни метали предимно.“

Предлагали им самолетът да иде в музей. Отказали. „Как защо? Все едно да дам история, да я подаря на някой, и да остане тука един фундамент – гол. Няма как да стане.“

„Направили сме една придобивка – да си остане тука, младото поколение да знае какво са направили предците им“, аргументира се и Теодора Димитрова, племенница на полковник Марко Марков. 

Това е всичко от историята на МиГ – 17, която комаревци могат да разкажат. И почти всичко, което могат да запазят.

Кметът на селото Радион Тончев и Теодора Димитрова са единодушни в това, че историята се губи. “Няма нищо документално, никъде не е отразено. Има някаква информация, но тя е изчезнала. Тези, които помнят и знаят – да кажат“, отбелязва Тончев.

Кметът имал идея да се постави гранитна плоча. „С имената на тримата летци, бивши, плюс един парашутист, който е участвал във Втората световна война. Казаха ми такава сума, че… надхвърля 5 000 лева.“

Това все още са само намерения. Самолетът МиГ – 17 стои и сега в село Комарево и, олющен от времето и неуспешния опит за почистване преди години, чака. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48