Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от село Комарево

| обновено на 09.05.19 в 13:52
7
Снимка: Добромир Видев

Историята на изтребителя МиГ – 17 в село Комарево край Плевен е почти забравена. А хората, които могат да я разкажат, ги няма. Но машината си стои. Така си стои от 1992 година. Поставена е в памет на полковник Марко Марков, който загива в самолетна катастрофа, разказва синът му Георги Марков. Били трима сина, всеки един от тях служил - в пехотата, военноморските и военновъздушните сили.

„Баща ми е роден тука. След завършване на средното образование постъпва във военното училище, лети на доста видове самолети. Отива в Граф Игнатиево. Там стига до командир на звено…“ – това е само част от биографията на Марко Марков.  

От поколението зависи какво виждат в машината, поставена в село КомАревоказва още Георги МарковНякои го подминават.

„Много малко хора, вече на години, могат да правят сравнение какво е сега състоянието и какво е било преди. Или този самолет – какви чувства изпитват към него, а други само се снимат.“

А „поколението“ даже искало да го свали, обяснява кметът на Комарево Радион Тончев.

„Има и малко набези. Влиза се. Каквото е можело да се открадне отвътре, е откраднато. Всичко, което е можело да се отвие и отнити, е изчезнало. За цветни метали предимно.“

Предлагали им самолетът да иде в музей. Отказали. „Как защо? Все едно да дам история, да я подаря на някой, и да остане тука един фундамент – гол. Няма как да стане.“

„Направили сме една придобивка – да си остане тука, младото поколение да знае какво са направили предците им“, аргументира се и Теодора Димитрова, племенница на полковник Марко Марков. 

Това е всичко от историята на МиГ – 17, която комаревци могат да разкажат. И почти всичко, което могат да запазят.

Кметът на селото Радион Тончев и Теодора Димитрова са единодушни в това, че историята се губи. “Няма нищо документално, никъде не е отразено. Има някаква информация, но тя е изчезнала. Тези, които помнят и знаят – да кажат“, отбелязва Тончев.

Кметът имал идея да се постави гранитна плоча. „С имената на тримата летци, бивши, плюс един парашутист, който е участвал във Втората световна война. Казаха ми такава сума, че… надхвърля 5 000 лева.“

Това все още са само намерения. Самолетът МиГ – 17 стои и сега в село Комарево и, олющен от времето и неуспешния опит за почистване преди години, чака. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15