Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от Бухово

10
Снимка: Добромир Видев

Буховци не си дават историята. Това става ясно от думите на Ювелина Владова, секретар на читалище „Просвета“ в Бухово. В двора на читалището, на три метра над земята, се намира поставеният преди близо 40 години изтребител МИГ-19С, останал в памет на един от известните летци Никола Бонев.

«Той е бил и е все още много обичан от буховци. Просто е искал ние да живеем по-добре. Не е бил толкова убеден комунист, от това, което съм чела.»

Никола Бонев минавал със самолета и, летейки ниско, пускал на майка си продукти.

Ювелина припомня, че когато започнали смени на имена на улици – на партизани и активни борци, буховци не се поддали:

«Ние не си махнахме паметника, не си закрихме Братската могила и главният ни булевард все още е «Никола Бонев»

Няма кой да разказва историята на изтребителя, признава обаче Ювелина Владова. Местният краевед се спроминал наскоро. Част от спомените, които книгите пазят  пък могат да минат за идеологически обременени от времето на комунизма.

«Облякъл синята униформа на летец с ведрите небесносини очи…» - 83-годишният Борис Маринков, племенник на Никола Бонев, чете историята на Бонев от листовете, от които и преди 40 години го е правил по училищата.

Пред самолета-паметник разказва по–човешката част от миналото на известния си роднина.

„Виждал съм го как идва над Бухово, как се провира със самолета под -  електрически ли бяха или телефонни жици, стълбове – хем бяха по-ниски от тия. Нагоре-надоле, обикаляше Бухово, хората изскачаха, гледаха го, ставаха му на крака старците.“

„Генералният щаб на Въздушни войски го е наградил с часовник за много добра работа – за висш пилотаж. Тоя часовник преди да го убият, го е завещал на мене и аз го бях оставил тука, в дома-паметник, но не съм попитал дали все още съществува“, допълва Маринков.

Заради създадената мрежа за разузнаване, която предава на Съветската армияданните за немските войски в България, през 1943-та година летецът Никола Бонев е бил разстрелян като част от борбата с тогава нелегалната Българска комунистическа партия. «18 куршума  и той е бил жив – с удар с приклада сам у счупили една ръка, после по главата и тогава починал. Бил съветски разузнавач.»

«Беше скромен, симпатичен човек, хубав – това са били мечтатели за мене», допълва Борис Маринков.

В новите времена родната къща на Никола Бонев в Бухово, самолетът МИГ-19С и сградата на читалището, оформят своеобразен мемориал, напомнящ на буховци  за техния съгражданин. А Ювелина Владова, секретар на читалище „Просвета“ разказва как децата се интересуват… само от самолета.

«Радват се, даже се опитват и да се качват да се снимат, когато идваха тук на обмен чужденците. Помня, че само японците успяха. Качиха се най-отгоре, дори успяха да влязат вътре.»


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38