150 000 нови бежанци за около седмица. Бомбардирани училища, болници и жилищни сгради. В Северозападна Сирия, близо до границата с Турция, се задава нова хуманитарна катастрофа с пропорциите на Алепо, предупреди снощи Франсоа Дьолатр - френският представител в Съвета за сигурност на ООН.
Катастрофа, която, покрай много други причини, назрява, индиректно, и поради нажежаващия се конфликт между Съединените щати и Иран.
Президентът Доналд Тръмп залага на бойка стратегия за „максимален натиск“ върху Техеран, за да го принуди да се откаже завинаги от ядрената и ракетната си програма и да престане да мъти водата на американските съюзници в Ирак, Сирия, Йемен и Ливан.
Но не всичко в тази стратегия е добре премислено с оглед на нежеланието на Тръмп да се ангажира с Близкия изток и на вътрешнополитическите главоболия, които може да си навлече ако допринесе за поредния регионален конфликт. Демократите в Конгреса вече го обвиняват, че, предизвиквайки Иран, не само не укрепва националната сигурност, а я застрашава.
Найсан Рафати от International Crisis Group изтъква колебанията в близкоизточната политика на президента: „Инстинктът диктува на Тръмп да не се ангажира в региона - да не се впуска в скъпоструващи интервенции като тези, които критикуваше и като кандидат-президент, и след като влезе в Белия дом. Видяхме това в Сирия - президентът първо заяви, че ще оттегли американските сили, а после реши да не го прави. Защото от властовия вакуум се възползват различни играчи - руснаците, сирийският режим, иранците. Всички те създават взривоопасна смес от огнища на напрежение в целия регион“.
Психологическата и икономическата война, която Вашингтон и Техеран водят помежду си, откакто Тръмп стъпи в Белия дом, започнаха да се изострят - първо полека, а после все по-бързо - след като миналия месец американците включиха могъщия Корпус на революционните гвардейци в списъка на терористичните организации и затегнаха окончателно мерките върху износа на иранския петрол.
Техеран отговори, като включи в своя списък от терористи американските войски, пръснати из целия регион, и заплаши да затвори една от жизненоважните артерии на петролната търговия - Ормузкия проток.
Не за първи път Иран заплашва трафика през Ормуз. Разликата този път е, че със затягането на американските санкции протокът губи значението си за иранската икономика - Техеран вече няма какво да губи от затварянето му.
Според Морската администрация на Съединените щати заплахите за американските търговски кораби от иранска страна са съвсем конкретни и с далеч по-широка география - не само Персийския, но и Аденския залив и Червено море.
Все пак, Техеран няма да се реши лесно на драстични провокации, сочи Найсан Рафати: „За иранците едно затваряне на Ормузкия проток би било твърде скъпо, а и невъзможно, предвид огромното превъзходство на американските военноморски сили. Виждаме, че през последните дни Вашингтон насочва допълнителни военни ресурси към Персийския залив“.
Вчера американското Централно командване за Близкия изток и Централна Азия разпространи снимки на бомбардировачи Б-52, току-що долетели във военновъздушната база в Катар. Изпълняващият длъжността министър на отбраната Патрик Шанахан разпореди за противодействие на Иран в Близкия изток да бъдат изпратени противоракетни батареи "Пейтриът". С ускорени темпове към района плава военноморска група начело със самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“. В четвъртък тя прекоси Суецкия канал.
Всички тези военни мерки могат да се окажат ненужни, ако Евросъюзът съумее да изпълни ангажиментите си по Съвместния всеобхватен план за действие - споразумението от 2015 година, с което Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма в замяна на нормализиране на търговските отношения с Европа и Америка.
Точно преди година Тръмп скъса споразумението, а тази сряда иранските лидери уведомиха европейските си партньори, че, предвид свиващите се приходи от петрола, не се чувстват вече длъжни да се съобразяват с ограниченията върху запасите си от нискообогатен уран.
По този начин Техеран даде на европейците да разберат, че „стратегическото му търпение“ се изчерпва на фона на задълбочаващата се криза на икономиката и нарастващата инфлация.
Според МВФ иранският БВП се е свил през миналата година с близо 4 процента. Прогнозата за тази година е за минус 6 на сто и поскъпване на потребителските стоки с 50 процента като пряка последица от ограниченията в международната търговия.
Официално щатският долар струва 42 000 ирански риала. На черната борса съотношението е 150 000 към 1.
През последните 12 месеца иранските власти изпълняват стриктно задълженията си по ядреното споразумение, а получават все по-малко в замяна, поради страха на компаниите и банките в Европа от "вторичните" санкции на Тръмп, сочи Найсан Рафати: „Страните от Евросъюза все още подкрепят ядреното споразумение, но, в крайна сметка, много от решенията за търговията с Иран се вземат не от правителствата, а от частните компании. Стъпките, които европейците предприеха през последните месеци - като механизма Instex, който трябва да улесни търговията с иранците, не се развиват със скоростта, която Иран желае“.
В явен опит да подтикне Брюксел към действие, иранският президент Хасан Рохани декларира, че е може да спре договорените модификации в реактора в Арак и да разпореди увеличаване на степента на обогатяване на урана. 60-дневният ултиматум тече от тази сряда.
По всичко изглежда, че Техеран вече не се надява на нов обрат в американската политика. Вместо да изчака президентските избори в Съединените щати догодина, Рохани залага на карта отношенията с европейците.
„Рискът за иранците е, че ще отидат твърде далеч в опита да притиснат Европа - че в даден момент европейците ще счетат действията на Техеран не за ограничаване, а за нарушение на Съвместния всеобхватен план за действие. Така след 60 дни можем да се озовем отново в кризата, в която се намирахме преди договарянето на плана“, отбелязва Рафати.
В същото време Тръмп затяга примката още по-безмилостно.
Веднага след като Иран обяви, че спира да се съобразява с някои от ограниченията в ядрената сделка, Съединените щати обявиха на свой ред санкции срещу всеки, който купува от Иран желязо, стомана, алуминий и мед. Лишавайки иранците от втория им по големина приходоизточник, Тръмп увери, че е готов да преговаря и дори да им помогне - тук ще цитирам - да влязат отново "в страхотна форма", стига само "да му се обадят".
Ако наистина все още разчита на позитивен отговор, американският президент е в голямо заблуждение. Защото иранската гледна точка не се е променила в сравнение отпреди година, когато Тръмп за първи път проговори за преговори на най-високо равнище. За Техеран американските искания представляват не условия за диалог, а подкана за капитулация. Всеки разговор при тези условия би изглеждал като проява на слабост, отбелязва анализаторът от International Crisis Group.
„Така че, когато наблюдаваме ограничения в изпълнението на ядреното споразумение или засилване на антиамериканските операции в Близкия изток, тези действия може би са начин на Техеран да каже на Вашингтон: „Да, вие ни подлагате на максимален натиск, но ние също имаме козове; така че, ако искате да преговаряме, ние няма да го правим от позицията на слабите“.
Да обобщим казаното дотук.
На фона на стореното и изреченото тези дни, европейците не бива да се надяваме на скорошно „разведряване“ между Америка и Иран. Напротив - с нагнетяването на словесната война и със струпването на оръжие в Близкия изток рискът от пожар на прага ни неизбежно нараства.
А как реагираха лидерите ни на последните събития?
След консултации с Франция, Германия и Великобритания, върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви, че Европа няма да приеме ултиматуми и ще държи Техеран отговорен за евентуално неспазване на ядрените ограничения.
Смели думи. Но за спасяване на ядреното споразумение е нужно нещо повече. Поставени натясно между американци и иранци, европейците трябва да проявим креативно мислене, за да намерим правилната формула. Според Рафати, начинът е чрез сътрудничество с другите две страни по споразумението - Русия и Китай, както и с някои ключови търговски партньори на Иран каквато е Индия: „Не мисля, че иранците могат да се надяват на възстановяване на търговските отношения в степента, която биха искали. Но онези сили в Иран, които не искат ядреното споразумение да се провали, нито пък страната им да бъде въвлечена в регионална конфронтация, трябва да получат подкрепа. Трябва да им се даде някакъв аргумент, за да кажат в Техеран: „Вижте, европейците полагат усилия, по-добре е да продължим сътрудничеството, вместо да влизаме в конфликт.“
В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията. До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години. Същевременно лошото състояние на тръбите в..
Американското здравно министерство обяви извънредно положение за общественото здраве в Калифорния заради опустошителните горски пожари в щата. Жертвите на огнената стихия досега са 11, но президентът Джо Байдън съобщи, че се очаква броят на загиналите да се увеличи. Американският държавен глава оприличи ситуацията в Калифорния с военна зона, преживяла..
Компанията "Нешънъл газ" (National Gas), която притежава газопреносната мрежа на Обединеното кралство, успокои изпадналите в паника британци след притеснително изявление на "Сентрика" (Centrica), собственик на "Бритиш газ" (British Gas). От дружеството обявиха по-рано, че страната разполага с газ само за по-малко от седмица поради намаляване на запасите..
В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..
В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..
Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..
ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..