Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Силвана Павлова е посветена на каузата на глухонемите

4
Снимка: Личен архив

Силвана Павлова е богослов по образование, работи като жестомимичен преводач и завежда отдела по културно-масови мероприятия в Съюза на глухите.
    

Силвана приема за чест работата си в Съюза на глухите, част от който е вече 11 години. Участва в основаването на Младежката организация, работи по европейски проекти. Силвана Павлова е сред основателите на "Мим Арт Театър" към сдружение "Тишина".

"Където има култура в нашата сфера, аз участвам съвсем активно, защото за мен това е много важно. Веднага след образованието на хората с увреден слух, културата и духовното развитие за мен е изключителна кауза", сподели Силвана в предаването "Рано в неделя".

Избрала е да помага на хората, които не чуват, още в детските си години. За първи път се сблъсква с глухотата, когато четиригодишният й братовчед губи слуха си:

"Беше много странно, защото в рамките на две или три седмици от едно детенце, което е щураво и палаво, което, като извикаш веднага се обръща, защото търси контакти, нещо да се случва, той не се обръщаше и не се обръщаше, и това фрапира всички."

Водят момчето по доктори, търсят начини за лечение, дори в отчаянието си стигат до сеанси с екстрасенски. След като става ясно, че момчето повече няма да чува, го записват в клуба за ранна рехабилитация към Съюза на глухите. Там й подаряват и първия речник и започва да учи жестомимичния език.

Силвана Павлова се бори за достоен статут както на професията на жестомимичния преводач, така и на жестомимичния език.

"В момента, в който се узакони този език, вече ние, преводачите, като професия ще можем да си извоюваме място в пространството. Направихме център за професионално обучение, само и само да идват хора и да се обучават. В крайна сметка който и да обучим ние, той ако не може да излезе на свободния пазар и да получава една достойна заплата, няма как да се случи."

Много е важно за хората с увреден слух да има закон за жестомимичния превод, подчерта Силвана Павлова.

Цялото интервю чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10