Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турнирът "Купа София":

Конете отиват при хората в сърцето на града

Снимка: БГНЕС

Конните турнири са популярни и по традиция се провеждат на емблематични места в големите европейски столици. - Париж, Виена и Лондон. В София за втори път се организира турнир по конен спорт - "Купа София". Той ще се проведе на 18 май, събота, на голямата поляна в Южния парк от 11.00 до 16.00 часа. Събитието се организира от Българската федерация по конен спорт, Столичната община и частна конна база под патронажа на столичния кмет Йорданка Фандъкова. 

"Българската федерация по конен спорт" и въобще конният спорт в България е дисциплина, която традиционно се  развива от стотици години. Федерацията е на 105 години и е третата след тези по колоездене и гимнастика. Този спорт допреди 20-30 години е бил един от водещите у нас и ние искаме отново да стане водещ спорт, защото  го заслужава", посочи Златолина Мукова, която е сред организаторите.

На голямата поляна в Южния парк ще има демонстрация на уестърн езда, демонстрации в дисциплината обездка и състезание по прескачане на препятствия за деца и юноши за различни височини. Кулминацията е състезание на най-добрите ездачи и коне в България, които ще се състезават в паркур с височина до 140 сантиметра.

"Ще видим двама участници в националния ни отбор по обездка. Единият от тях е бил балкански шампион, другият вицебалкански шампион, държавни шампиони на България по обездка. В прескачането на препятствия също ще видим няколко от шампионите в най-високия клас по прескачане на препятствия в България, които също са призьори от много международни състезания - Ангел Нягулов, Ивайло Бонев, Антон Дацински и други", уточни още Златолина Мукова. 

Хората в България, които могат да покажат добри умения при уестърн ездата, се броят на пръстите на едната ръка. Христо Саллиев, който е един от тях, ще участва в демонстрациите на 18 май и ще покаже дисциплината "рейнинг":

"Уестърн ездата е с практическа насоченост. Тя произлиза от това да имаш маневрен, мобилен кон, с който да извършваш процеса на работа, който ти трябва, за да можеш да отделяш телета, да караш стадото нанякъде, през пресечен терен и т.н. Може би 90 % от управлението на коня се случва чрез тялото. Това позволява с едната ръка да хвърляш ласо по добитъка, да можеш да отваряш и затваряш врати на пасища."

"Едно обучение на коня от започването до изграждането на кон, който става за състезания, отнема може би 2 - 3 години", уточнява Христо Салпиев и допълва, че "за да научат конете нашия език, ние трябва да овладеем техния, за да можем да комуникираме с тях

Нещо много елегантно ще покаже Мирела Райкова, на 20 години, която се занимава с конен спорт от седем години. В момента е състезател в дисциплината обездка:

"При нас,  така да кажем, конете танцуват. Те изпълняват движения, които не са естествени в тяхната природа и това е доста трудно като дисциплина. Доста висша езда. Изискват се много тренировки и опит - и на ездача, и на коня, за да могат да се постигнат тези упражнения. "

"Поканили сме селекционера на българските национални отбори Веселина Соколова, която ще коментира това, което изпълняваме ние и ще обяснява на публиката какво представлява и какво се изисква в упражнението", поясни Мирела Райкова.

Едно наистина смело момиче - Ая Митева, на 13 години, която през половината си живот се занимава със конен спорт, представя дисциплината прескачане на препятствия:

"В прескачането на препятствия конят и човекът се свързват, както във всяка друга дисциплина, но е много по-добро усещането за мен. Чувствам се свободна. Прелитам препятствието, все едно летя със самолет. Уникално усещане. Висока съм 158 сантиметра. Единият ми кон е висок 180 сантиметра, другият 164."

"Когато започнеш да яздиш, височината не те интересува, не те интересува нищо около теб", споделя още тя. "Нямам страх в конния спорт. Нищо не ме притеснява, не ме е притеснявало и няма да ме притеснява."

"Когато конят не се подчини, с награждаване, с наказване се оправяме лека-полека. С леки движения, без да го стряскам, плавно и излизаме от ситуацията", разказва Ая Митева. 

През миналата година турнирът Купа София е привлякъл публика от близо 5 000 души.

"Състезанието, което направихме миналата година, беше на международно ниво, на световно ниво, бих казала. Всичко, направено е така, както можете да го видите във Виена, в Лондон, в Париж. Няма разлика. Красиво е. Добри ездачи, добри коне. Привлекателно е за публиката."

"Организацията е толкова сложна, колкото организацията на един огромен концерт, съчетано с това, че има и животни и хора".

"Помагат ни много хора, за да имаме видеостена като на най-добрите концерти, софтуер, озвучаване, онлайн излъчване."

"Организацията я правим само с хора, които са влюбени в конния спорт,  помагат и искат той да се развива", пояснява Златолина Мукова.

Още за обучението на конете за езда, за мотивацията и усещането по време на състезание слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06