Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Длъжни ли са кръвните центрове да уведомяват кръводарителите за установени заболявания

Снимка: Лилия Герчева

Заради пропуски в законодателството кръводарители дори не предполагат, че са носители на тежко вирусно заболяване. За проблема, който съществува, се заговори отново, след като пред bTV 33-годишен мъж сподели, че е научил, че е заразен с хепатит четири години след като отново е отишъл да дари кръв.

Даряването, вземането и диагностиката на кръвни съставки и осигуряването на тяхното качество и безопасност са регулирани от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, а дейностите по този закон се осъществяват съгласно медицинския стандарт по трансфузионна хематология. Това е стандарт, който беше актуализиран след обществено обсъждане миналата година. По закон донорът има право да получи информация за здравословното си състояние, но се оказва, че не е посочено точно дали самият пациент трябва да потърси тази информация.

От Министерство на здравеопазването казаха пред БНР, че се подготвят промени, с които да бъдат коригирани съществуващите в момента празноти в нормативната уредба. Защото в момента системата е такава, че ако се установи заболяване при кръводаряване, информацията се предоставя на районните здравни инспекции, които би трябвало да уведомят личния лекар, а той самия пациент. В наредбите обаче няма ясна разпоредба кой носи отговорност да информира пациента.

“Пропуски няма в нормативната уредба, тъй като освен Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането има и други нормативни документи като наредба 21 от 2005 г., която е актуализирана през 2011 г. Тази наредба е за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести. Конкретно по отношение на изследването на вирусни и бактериални инфекции, които се предават чрез преливане на кръв, също се уреждат въпроси в тази наредба“, каза пред БНР хематологът проф. Фани Мартинова, председател на Българската асоциация по трансфузионна медицина в отговор на въпрос има ли пропуски в нормативната уредба. Тя поясни, че “инициативата трябва да дойде от донора“:

“Практически обаче трябва да е ясно на всеки кръводарител още преди кръводаряването. Когато той сяда на стола, за да кръводарява, му се предоставя индивидуален код – номер с едно картонче, и той може спокойно в рамките на няколко дни след извършване на изследването за тези инфекции, да провери какъв е резултата“.

В конкретния случай младежът не си е потърсил резултата, освен това не е посочил името на личния си лекар, каза още проф. Мартинова в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев също коментира случая пред БНР:

“По света да си донор е един изключително хуманен човешки акт. Системата трябва да ти бъде толкова благодарна, че да бъдеш обгрижен достатъчно добре и ако някой някъде разбере, че ти имаш дори и най-малките съмнения за наличие на дадено инфекциозно заболяване, прави всичко възможно до този човек възможно най-бързо да стигне информацията и след това той веднага да бъде свързан със съответните звена, които могат да му помогнат“.

“В България от години се прехвърля топката – центрове по трансфузиология, от там РЗИ-та, те може и да издирят джипито, може и да не го издирят, и накрая човекът дошъл, дарил кръв преди четири години и е виновен, че не си бил потърсил резултата“, коментира още д-р Хасърджиев.

И от Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина се включиха с коментар по темата.

“Ако постъпи такава информация, нашата задача не е да го информираме. Ако има такава информация и пациентът се появи, нашата задача е да го насочим, защото ние нямаме възможност да извършим това към колега специалист и да се уточни какъв е неговият статус и да се лекува“, каза пред БНР доц. Любомир Киров, който е председател на Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина, в отговор на въпроса – има ли очакване от личните лекари да информират пациентите си, ако при тях постъпи информация от регионалните здравни инспекции след кръводаряване, че пациентът е носител на инфекция.

“Проблемът, който се дискутира в момента, не е професионален, чисто медицински, а е комуникационен и информационен“, посочи още доц. Киров.

Интервюто с проф. Фани Мартинова, д-р Станимир Хасърджиев и доц. Любомир Киров може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка на таксиметровите шофьори в Атина

Шофьорите блокираха таксиметровия транспорт в Атина с 24-часова стачка. Настояват за оттегляне на проектозакон, който, според тях, застрашава сигурността на пътниците. Нито едно такси не се движи в цялата област Атика. Голям брой автомобили участват в протестна демонстрация пред министерството на транспорта и пред министерството на туризма...

публикувано на 11.07.24 в 12:25

Възможно е АЛДЕ да изключи ДПС от редиците си

Няколко европейски либерални партии са изпратили писмо до Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), в което настояват за наблюдение върху Делян Пеевски и изтъкват, че той е санкциониран от Министерството на финансите на САЩ и от Великобритания. Генералният секретар на паневропейската либерална партия Дидрик де Шетцен заяви пред..

публикувано на 11.07.24 в 12:11
Ахмед Вранчев (вляво) е председател на общинската организация на ДПС в Гърмен

Общинската организация на ДПС в Гърмен – първата в Благоевградско, която ще подкрепи Доган?

Общинската организация на ДПС в Гърмен вероятно ще бъде първата в област Благоевград, която официално ще подкрепи призива на почетния председател на Движението Ахмед Доган за оставката на Делян Пеевски и още петима членове на ръководството на партията. За тази вечер е свикано разширено заседание на общинския съвет на ДПС в Гърмен...

публикувано на 11.07.24 в 12:08
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Определени хора искат да разрушат ДПС

"Моят прочит е, че определени хора искат да разрушат ДПС. Според мен това, което прочетох, направо не мога да повярвам, че го прави почетният председател. Аз винаги съм бил за обединение и днес съм за обединение. Който дели партията е за негова сметка, аз с никого не водя войни. Искам да работим за хората и нещата да се получават. Други хора в..

публикувано на 11.07.24 в 11:58
 Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров за изключването си от ПГ на ДПС: Този акт не е легитимен

Този акт не е легитимен и не е съобразен с устава на ДПС. Този акт е приет под натиск от страх, коментира пред журналисти в парламента изключеният днес от парламентарната група на движението и негов съпредседател Джевдет Чакъров. Той посочи, че трябва да бъдат възстановени демократичните принципи на работа в ДПС, предаде БТА. Преди това в..

публикувано на 11.07.24 в 11:49

Политическото влияние, ежедневието и мястото на Радиоточката в миналото

Какво е останало от Радиоточката, какво място е заемала тя в ежедневието на хората и какво е било нейното политическо влияние? Всичко това четем и разбираме от блога на един френски изследовател - Оливие Живр. Той е антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет, а Радиоточката е трайно негово вдъхновение.  "Това е един..

публикувано на 11.07.24 в 11:47
В Трекляно нямат готовност за нововъведението.

В Кюстендилско спешно въвеждат онлайн излъчване на заседанията на общинските съвети

Деветте общини в Кюстендилско спешно въвеждат онлайн излъчване на заседанията на съветниците, за да спазят промените в Закона за местното самоуправление, които задължават заседанията на комисиите и сесиите на минипарламентите да се излъчват пряко, както и да се правят записи. Трудности при осигуряване на онлайн излъчването на заседанията на..

публикувано на 11.07.24 в 11:30