Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Инджов: Дезинформацията и хибридната война отличават тези евроизбори

Най-голямото предизвикателство пред ЕС е недоверието, че ще бъде съхранен

Момчил Инджов
Снимка: Личен архив

Тези европейски избори са по-различни, защото всекидневно хората се препъват не в купчини, а в планини от дезинформация. Мнението е на журналиста Момчил Инджов, кореспондент на "Клуб Z" в Брюксел. Според него се прави всичко възможно хората да бъдат объркани.

„Както е казано в „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов, всички са маскари. Целта е възможно най-трудно да бъде намерен не-маскарата. И това е уникалното, което отличава изборите“, каза Инджов в предаването "Рано в неделя".

Дезинформацията и хибридната война са много характерен белег на настоящия вот, смята Момчил Инджов, според когото фокусът на тези методи е насочен към необразованите хора, които се впечатляват „най-вече от заглавието и големите букви“.

„Разбира се, за това допринесе и краят на традиционните печатни медии в този вид. В интернет вече много по-лесно могат да бъдат манипулирани нещата, отколкото на хартия. Когато на практика една социална медия се превърна в медия. Всеки притежател на акаунт във Фейсбук може да бъде журналист, може да бъде и репортер и той не подлежи на контрол от редактор, за разлика от обикновените журналисти.  Ето това е един най-елементарен механизъм за разпространяване на фалшиви новини. Разбира се, има и много по-изтънчени методи.“

Като други важни маркери на тези избори журналистът открои Брекзит, миграцията и бюрократизирането на ЕС.

Друго голямо разширяване на съюза след това от 2004 година не се очертава, но предстои такова за по-малки държави, отбеляза още Инджов. „Това е несъмнено. Не трябва да вярваме на песимистите - те и за нас казваха, че и нас няма да ни приемат“, коментира той.

На Европейския съюз му е необходима реформа, той ще продължи да съществува и в това съм убеден не 100, а 1000%, допълни още журналистът, като се мотивира с това, че ЕС е „естествено създадена формация, а не изкуствено“.

„Това е формация, създадена от две държави, които са водили не една война помежду си. Тези две държави – Франция и Германия, техните ръководители стигнаха до извода, че така не може да се продължава, че може да се живее и по друг начин. В резултат на всичко това в градския транспорт на Париж днес спирките се съобщават освен на френски, и на немски език, забележете – на езика на някогашния окупатор. Това само преди 50 години би било немислимо.“

Инджов даде и пример с Белгия, където в управляващата коалиция има партия, искаща да отцепи Фландрия от Белгия. „И Белгия съществува и се държи в този вид единствено благодарение на Европейския съюз.“

Главното предизвикателство, с което трябва да се справи Европейският съюз, е недоверието, че той ще бъде съхранен, посочи Момчил Инджов. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16