Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия живот, защото не сме научили децата. Пренебрегвайки тези възможности от негативни санкции, създаваме общество, в което е възможно да властва безнаказаност, смята Величка Таседжикова, учител по български език и литература, директор на 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" в София и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.
Би трябвало да се говори за оценка в целия диапазон – от редовното посещаване на училище, до грубото налагане на претенции на родители и деца за писане на по-високи оценки, тоест да отчита всички проявления на детето и неговата среда, коментира Таседжикова пред БНР.
"Оценката има две страни – тя е и положителна, и отрицателна", уточнява тя и напомня - във всеки момент на нашия живот ние биваме оценявани.
Според училищния директор оценката следва да се прилага за всички ученици и задължително да има възможност да бъде променяна, иначе ще бъде безсмислена.
По думите ѝ по-важни ще бъдат последиците, с които тя ще се свързва – например прием в определени училища или стипендии.
С подобна оценка училищата не абдикират, категорична е Величка Таседжикова.
Според нея, ако се пристъпи към подобно оценяване, субективният фактор трябва да бъде сведен до минимум.
"Не се боя от това, че тези оценки ще бъдат използвани като дамоклев меч над учениците."
"Моите връстници живеят с чувство за безнаказаност", разказва 12-окласникът Александър Александров, председател на Ученическия съвет в Румънската гимназия в София. Според него "много често се вижда антисистемно поведение от осмите класове" като новодошли.
Родителски НПО обаче реагират резервирано към оценката "дисциплина".
"Тази новина непрекъснато се претопля. Това, което ни притеснява, е, че има много нерешени и неясни отговори – какво следва и как се формира подобна оценка за поведение. Това е оценка, която вероятно би се ползвала като наказание. Идва въпросът за стъпките преди това – как едно дете се подкрепя, когато има трудности", изтъква Яна Алексиева от Асоциация "Родители".
Тя е на мнение, че разговорът по тази тема е "сигнал за всички, че има безсилие, тревога и нужда от повече работа с децата и семействата".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..