Семейна двойка колоездачи от Франция прекосява Европа, избирайки по този начин да привлича повече съмишленици към каузата за Обединена Европа и с посланието да се гласува на изборите за Европейски парламент.
Съпрузите Клод и Силви са си поставили за цел да изминат 6 хил. километра, започвайки от Рим през София и чак до Стокхолм.
Двамата французи вярват, че Европа е приключение и че европейският проект има бъдеще, което трябва да изберем, като пуснем гласа си на евровота.
Когато щастлива случайност ни среща с Клод и Силви, те вече са изминали 2000 км по маршрута си. Предишната вечер в Карлово срещат Петко и Надя, които ги канят в красивата градина на торта със захаросани смокини. Петко знае няколко думи на френски.
“Всички хора са много приятелски настроени към нас. За първи път сме в България. Снощи търсихме в Карлово къде да нощуваме и мили хора ни поканиха в дома си. Петко ни предложи кафе, а жена му Надя ни подари домашно сладко, което не можехме да откажем, въпреки че е сложно с багажа ни“, разказва Силви.
Европейското приключение на колела на Клод и Силви започва преди три години, когато тръгват от най-южната част на Европа в близост до Лисабон. Миналото лято посещават Германия, Белгия, Дания и Холандия. По време на европейската си обиколка публикуват пътеписи, които качват в блога си, където качват и много снимки от преживяното. Тази пролет обаче решават да поемат на изток и да прекосят Балканите, изминавайки средно по 20 км в час, а в трудни участъци се качват и на влак, споделя Клод:
“Тази година искаме да приключим пътуването си из Европа, прекосявайки континента на изток и на север, минавайки през Букурещ, Будапеща и така до Стокхолм“.
Преди да отпътуват, подготвят необходимите документи, с които се позволява техни приятели да гласуват на евроизборите във Франция вместо тях, тъй като френското законодателство позволява това. Вярват, че с посланието, което носят, ще привлекат много повече последователи, отколкото, ако останат в родината си.
“Ние сме двама френски велосипедисти на по 60 години. Имаме три деца и двама внуци. Пътуваме из Европа с посланието, че всички заедно трябва да гласуваме за Европейски парламент. Това е много важно. Ние сме поколението след Втората световна война и знаем какво е война. Днес Европа означава демокрация, благосъстояние и мир. Искаме това да бъде така и за нашите деца, и внуци, за всички европейци. Това казваме на хората, които срещаме по пътя“, разказва Силви.
Клод и Силви имат специални тениски със символа на Европейския съюз:
“Да, имаме тези тениски от Брюксел, бяхме там миналата година. Прекрасни сини тениски със звездите символ на Европейския съюз. На тениските пише: Аз обичам Европа!“.
В България за кратко се отклоняват от плана и успяват да посетят Рилския манастир и Боянската църква.
На Деня на Европа 9 май са в Пловдив, където гледат празничното светлинно шоу, впечатлени са от историческото и културното богатство на града и призовават и други като тях да го открият за себе си. Казват, че в България усещат ентусиазма на една нация, която се присъедини към ЕС едва през 2007 година:
“Останахме с впечатлението, че хората тук се чувстват част от Европа и че ще гласуват. Идва ново европейско поколение. В България бяхме посрещнати като приятели и изживяхме красиви моменти, които са нашето богатство. Много хора си направиха снимки с нас и ни разпитваха“.
“Българите могат да внесат ентусиазъм в Европа, да допринесат за една нова пролет на Стария континент“, казва Клод, а Силви допълва:
“Ако няма граници, няма и война. Младите хора на Европа не познават границите и това трябва да остане така“.
На финала Клод и Силви имат и още едно послание:
“Искам да благодаря на всички български шофьори, които бяха много мили с нас. Притеснявахме се как ще се движим с велосипедите по българските пътища, но всичко беше ок. Мнозина ни дадоха кураж да продължаваме по пътя си. Така че казваме на всички велосипедисти: Идвайте в България!“.
Репортажа на Валерия Николова можете да чуете от звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..