"За мен е много важно и много живо ме интересува освен сюжета на един разказ, който разбира се интересува и автора, и читателите, много важен е и литературният стил и ритъм, в който той се разгръща", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Макис Цитас.
"Езикът е много съществена част, правилно забелязвате, че аз организирам текста като музикално парче. Обръщам голямо внимание на мелодиката на текста. Характерно за мен е, че много обработвам всеки текст, който пиша и го преработвам и може понякога половин час да се спра и да обмислям една дума само".
"Когато започнах първоначално да пиша, честно казано нямах предвид нещо повече от характерните гръцки типове, гръцки герои. Това ме интересуваше и тези характери реших да представям. Така стана и с героя на "Бог ми е свидетел". Замисълът ми за този образ, когато започнах да работя върху него, беше като за съвършено гръцки човек, но в последствие, когато този роман, а и други мои книги бяха преведени на различни балкански езици от реакцията и на читателите, и на публиката, с която съм разговарял, разбирам колко близки, сродни черти имат тези образи с нещо, което наричаме балканска душевност", допълни писателят Макис Цитас.
"Поезията ме е научила на нещо много важно. Тя ме е научила на това, че трябва да отнемаме всяка излишна дума от текста, да запазваме в него само най-същественото".
"Аз обикновено казвам, че темите не ги избирам аз, те сами идват при мен и това не е преувеличен изказ. Всекидневно се срещам с неща, които си отбелязвам, винаги нося в чантата си едно бележниче, в което си водя някакви записки за нещата, които съм срещнал по пътя. Обикновено започвам от героите, от там тръгва нишката. Темата ме навестява на следващ етап. Казва се, че има две категории писатели. Онези, които се забавляват или прекарват добре докато пишат текста си, но след това читателите не се забавляват чак толкова четейки ги. И другите писатели, които докато пишат не е чак такова удоволствие за тях, защото е мъчителен да кажем процесът на писане. Но пък на читателите им е много приятно да четат техните книги. И ми се иска да вярвам, че се числя към втората категория. Не трябва въобще да бързаш, ако искаш да си добър писател", каза Макис Цитас.
Повече можете да чуете в звуковия файлД-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Два апарата от "Българската Коледа" използват ежедневно в Клиниката по педиатрия към Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен . Чрез..