В кратък период от време три от фестивалите в България смениха артистичното си ръководство: проф. Борислава Танева беше избрана за артистичен директор на "Моцартови празници" в Правец; Евгений Шевкенов пое ръководството на Фестивала на камерната музика в Пловдив, а най-дълголетният музикален форум у нас - "Варненско лято" - ще се проведе с програма, подготвена от екипа на Марио Хосен.
Цигуларят е високо ценен и като солист, и като камерен изпълнител. Поделя времето си между Виена и София. Той е почетен професор в Нов български университет, а класът му по цигулка е много популярен и заради него към учебното заведение се стичат млади таланти. Скоро след обявяването му за артистичен директор на музикалното "Варненско лято", през март Марио Хосен направи в морската ни столица концерт с прочутия Виенски камерен оркестър. Намеренията му са фестивалът да продължи да бъде притегателна сила за меломани и туристи, като някои от тенденциите в програмирането ще се запазят. Ще продължи да съществува и Лятната академия, за която основни заслуги има проф. Минчо Минчев.
"За мен е огромно удоволствие и чест да работя за каузата на един от най-старите фестивали в Европа. Според мен, имайки такъв голям и престижен фестивал в България, ние трябва да направим всичко възможно освен с богатата програма, където присъстват световни имена на класиката, оркестри и ансамбли, да направим всичко възможно да привлечем голяма част от световната меломанска общественост, която има огромен интерес, първо, да се запознае с музикалната култура на България, и второ, с уникалната природа и дадености, които има град Варна, и не на последно място - България да се превърне в културна дестинация. За мен това беше основната кауза, която ме вдъхнови да приема това предизвикателство.", сподели за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" новият артистичен директор на "Варненско лято".
Цялото интервю с Марио Хосен и акценти от програмата на фестивала, който ще бъде открит официално на 23 юни, чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..