Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на античното наследство „Орел на Дунава“

Две хилядолетия назад с машината на времето

Плетене на ризници и сечене на монети, антични танци и военни игри очакват посетителите

4
Снимка: Стоян Проданов - Личен архив

Воини и антични танци - това е малка част от предстоящото на тазгодишното 15-о издание на Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава“.

Фестивалът започва на 7 юни, петък. На този ден на крепостта Нове ще се проведат античните игри „Бързи, смели, сръчни“, които са прелюдия към самия фестивал. Официалното откриване е вечерта. Тогава 150-200 състезатели от училища в Свищов и съседните общини се включват в гръко-римските и тракийски игри. 

Пред "Хоризонт" в рубриката "Има ли мегдан" доц. Стоян Проданов, преподавател в Стопанската академия в Свищов, разказа за развитието на фестивала от началото му през 2008 година.

При старта на фестивала на Балканския полуостров не е имало подобен формат, обясни доц. Стоян Проданов, като уточни, че в някои години е имало по две издания.

„В този момент имаше много подобни антични исторически фестивали в Европа – Италия, Испания, Германия, Холандия, Великобритания. Сигурно няма място в Западна Европа, в което да нямаше организирани подобни фестивали, но нито в България, нито в Румъния, Гърция или друга държава на Балканите имаше организирано подобно събитие“, разказа за началото доц. Проданов.

„Когато правиш нещо на гола поляна, от нулата – е много трудно. Трябва да докажеш организационен опит, че правиш нещо атрактивно. Това се случи и постепенно нашият фестивал набра популярност. Той е един от много добрите и престижни фестивали в Европа“, изтъкна той.

Стоян Проданов даде пример с Румъния, където има не по-малко от десет подобни фестивала. "Групите за исторически възстановки се множат и се радваме на подем, на процъфтяваме на този поглед към историята и този мост към миналото", отбеляза още преподавателят.

Фестивали като „Орел на Дунава“ са стимулиращ фактор за местната икономика и туризма. „В този период хотелите са пълни, магазините имат неколкократен растеж на оборота, ресторантите са пълни, градът се изпълва с хора, които никога не са идвали и други, които повтарят или потретят своето посещение.“

За организирането на фестивала помагат много доброволци. За да се постигне автентичност и атрактивност, някой трябва да ушие костюмите и да умее да сготви храни, характерни за друга епоха, подчерта още Стоян Проданов.

„Всичко това изисква не просто еднократна демонстрация. Това е наистина хоби, което изисква дългосрочно да се участва в дискусии, в различни изследвания, да се рови по книгите и да се търсят рецепти. Как е изглеждало едно или друго, как са изглеждали костюмите от този период, а не от друг период, въоръжението… Тази година ще акцентираме върху множество ателиета и майсторски класове, които да демонстрират как се шие, как се тъче, как се правят грънци. Ще има плетене на ризници, сечене на монети, много занимания за деца.“

Фестивалният дух пренася с машината на времето посетителя на фестивала две хилядолетия назад, обобщи доц. Проданов.

Фестивалът "Орел на дунава" ще приключи на 9 юни, когато ще бъде загасен фестивалният огън.

Още за фестивала чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18