Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разгорещени страсти около казуса "Сфумато"

Снимка: Wikipedia

Години наред казусът „Сфумато“ не може да намери решение. Според проекта за разширяване на театралната работилница - бившата баня „Подуяне“ в столичния парк „Заимов“ трябва да се превърне в модерно арт пространство, отговарящо на изискванията на съвременния театър. Предисторията е от 2001 г., когато „Сфумато“ се настанява в бившата баня, която е изоставен обект на Столична община и преминава към Министерството на културата. Разширението на сградата на театър „Сфумато“ е с готов проект и преди седмица се проведе второ последно обществено обсъждане с живеещите в съседните кооперации.

Според актьора Рашко Младенов такива обществени обсъждания се превръщат в неравна битка:

„От едната страна са хора, които искат да направят нещо съществено, премислено, архитекти и специалисти са работили по един проект, минали са през хиляди инстанции. Изведнъж това се подлага на обсъждане с хора само защото те живеят наоколо. Те започват да обсъждат проекта от гледна точка на това, че на тях не им е удобно да им се построи под носа още една сграда. Те търсят някакви пробойни в този проект за неща, от които те нямат никакво понятие“.

Младенов припомни, че проектът се протака с години и изрази възмущението си. 

Идеята за реконструкция на тази сграда има подкрепата на Общинския съвет и на Столична община, обяви в предаването „Хоризонт до обед“ Лорита Радева, председател на Комисията по околна среда в Столичния общински съвет.

„Провеждането на обществено обсъждане беше една форма да се чуят различните мнения. Градът е на всички. Макар че Столична община подкрепя, ние не можем да бъдем еднозначни в разбирането си, че ние сме институцията, която дава последната дума, без да чуем гражданите. Хората, които живеят наоколо, имат правото на своето мнение. Налагането на едно решение насила не е в интерес на никого“, изказа мнението си тя.

Според Радева може да бъде намерена пресечна точка. По думите ѝ, няма категорично становище, че хората не искат театър:

„Спорът е по отношение на габаритите на сградата, отстоянията към съседната сграда, проходимостта към парка. Това са теми, които са на ниво архитектурни и проектантски решения“.

Лорита Радева подчерта още, че проектът се осъществява на идейна фаза. Визата за проектиране все още не е преминала заверката от Дирекция „Зелена система“, добави тя. 

Радева беше категорична, че теренът на бившата баня не е част от парка, а е отделен парцел, който е с предназначение за театър.

„Нуждаем се от това ново театрално пространство. Въпросът е по отношение на проектантското решение“, каза още тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11