Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виц дуелът е ритуал, а не представление

Вицът провокира виц, вярват организаторите, които създават микрообщества от разказвачи

Снимка: Facebook

Какво е да участваш в дуел, в който оръжието ти е виц? В различни градове у нас трима млади мъже срещат разказвачи на весели истории и връчват на най-умелите приза „Душата на компанията“. 

Виц дуелът в Габрово беше 17-тият поред след тези в София, Пловдив, Варна и Бургас и събра както признати от местните хора разказвачи на вицове, така и любопитни да чуят и да се посмеят. 

Хрумката за такъв тип наддумване по двойки е на Илия Виделинов - пловдивчанин, който живее в София. Той привлича приятели и стартират идеята през ноември миналата година. А тя е да провокират хората в публиката да разказват все едно са на маса. Замисълът няма общо с познатия формат на stand up комедията, а предполага общуване, което да развива отношенията между участниците, обясняват Илия и Григор Григоров.

„Ние вярваме, че вицът провокира виц и това, което е идеалната ни цел – да започнем да създаваме в различни градове микрообщества на такива разказвачи.“

„Всъщност, правим ритуал, не правим представление. Мисля, че е много любопитно като експеримент – да предизвикаме хората, които са в някакво заведениеq да се включат и да разказват, и да се случи дуел, надприказване, наддумване.“

В първия рунд на наддумването се определя победителя от всяка от двойките, във втория очи в очи се изправят спечелилите и така докато се стигне до финалния дуел, а той понякога е твърде оспорван и участниците продължават да се обстрелват с вицове повече от предвиденото. Накрая журито и публиката избират своя фаворит и го удостояват с приза „Душата на компанията“. Негови носители са както 13-годишно дете, така и 82-годишен пенсионер, обобщават Илия и Дамян Диамандиев, който също е част от виц отбора на организаторите.

„Има хора, които събират вицове, колекционират вицове, държат си ги в себе си и само чакат или да са в някакво обкръжение да ги разкажат, или пък – в още по-добрия случай да им дадем ние микрофона и възможността да излязат на сцена, съответно да се борят и за награда.“

Снимка: Facebook

Една от наградите е статуетката „Златна рибка“, за най-даровитите разказвачи на вицове е предвидена и каса бира.  

Хората, които се включват във виц-предизвикателството, са много различни, с разнообразни професии. „Имаше една дама съдийка, имаше пенсионер, имаше един биохимик, кмет на село, програмисти…“

В едно издание на виц дуелите се изговарят около 200 вица, а понякога и повече и противно на опасенията на организаторите, рядко се е случвало виц да се повтори. Теми табу няма.

„Темата за евреи е много актуална, темата за блондинки, темата за тъщите.“

 С тези вицове ние не категоризираме, категорични са организаторите на виц дуелите. Единодушни са и в това, че едни от най-смешните вицове, които са чували са от блондинки, които си разказват вицове за блондинки. 

Хващаме се за клишето и използваме позитивното и забавното, казват още Илия, Григор и Дамян. Въпреки многото вицове и за габровци, в Габрово те приемат с отворени обятия, а това е една от най-добрите публики, които сме имали, споделят инициаторите на виц дуелите.

Още за любопитната инициатива чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37