Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерготерапевти отправят възражения, не е потърсена експертизата им

Проект за наредба за физическата среда в училище провокира критики на директори

Оптимизирането на училищните пространства е скъпо, а някои от сградите са твърде стари

Снимка: БГНЕС

Проект на Наредба на Министерството на образованието и науката за промени във физическата среда в училищата вече среща първи критики от страна на директорите. Замяна на двойния чин с единичен, Г-образна форма на класните стаи са само част от планираните промени, коментирани в публичното пространство. 

Значителна част от изискванията ще трябва да акумулират голям финансов ресурс, който не е ясно откъде ще дойде, обясни директорът на 31-во училище „Иван Вазов“ в София Надежда Николчева. Тя е категорична, че има разминаване между реалната образователна среда, оптималната образователна среда и тази, която наредбата предлага.

Предложенията не отчичат кога са строени сградите на училищата

Нещата, които са предвидени в наредбата, стоят добре, но сроковете са нереални, смята Надежда Николчева. 

"Тази наредба не прави никаква съществена разлика в изискванията за училищни сгради, които са строени преди 30, 50, 60, 80 години, както е това училище. То е строено преди 65 години и напълно е съответствало на тогавашните нормативи за училищна сграда. Изведнъж 2015 година се появява наредба за новите изисквания за сгради, изпълняващи обществени функции, и ние искаме да пригодим 2015 година една сграда, която е строена 1954 година. Това просто няма как да се случи“.

В някои от предложенията липсва здрава логика как ще се приложат на практика, изтъква Николчева. 

"Изискването за зоната за обучение на учениците от първи гимназиален етап включва и кабинет по музика. Само че учениците учат музика в първия етап на гимназиалния етап само в 9 клас, само един час седмично, т. е. аз ако имам три паралелки в 9 и 10 клас, този кабинет ще е зает само три часа седмично. Е, защо да хабим такова пространство? Защо да не е изискваните да има един кабинет по музика за цялото училище и съответно часовете да се въртят там? По същия начин е изискването за кабинетите на логопед, психолог и ресурсен учител."

Вероятно хората, които са конструирали текстовете на наредбата, отдавна не са влизали в училище, коментира още Николчева. 

По думите й, заложените в проекта за наредба няколко кабинета за психолозите, логопедите и ресурсните учители няма как да се осигурят. "Няма училище с повече от един-двама психолози, а така, както са дадени изискванията за едно средно училище, каквото е масовият тип училища, трябва да има четири кабинета за психолози. Повечето училища нямат логопеди, но трябва да подсигурят отново 4 кабинета за логопедите."  

Училищата нямат пари за заложените нови изисквания

Ако финансирането на промените, заложени в наредбата, бъде осигурено, проблем няма да има. Ако обаче се разчита на финансовия ресурс на училищата, ще има сериозен проблем, прогнозира училищният директор.

"Защото например специализираните кабинети по химия, физика, биология - във всички тези кабинети подът трябва да смени. И това не е случайно - вероятно това по някакъв начин гарантира безопасността на учениците. Ние сме съгласни, само че на каква цена и кой ще я плати? Същото се отнася за ВиК инсталацията, която трябва да се прокара в тези кабинети, защото се изисква мивка за всеки ученик или на двама-трима ученици."

Оказва се, че физкултурният салон на 31 училище отговаря на почти всички изисквания в проекта на наредбата, с изключение на едно: няма отделен санитарен възел за учителите.

По повод изискването в наредбата двойните чинове на учениците от началния курс да бъдат заменени с единични работни места Надежда Николчева изтъква:

"Те отдавна в повечето училища са такива. Единични, модулни, и аз намирам, че са много добри, защото няма нужда да правя отделен кът, както те предлагат тук, а всъщност модулните чинове могат да формират такива - кръгли маси за групова работа, единични..."

Какво от училищния живот ще промени Г-образната форма на класната стая - едно от предложенията в проекта? Според Надежда Николчева това отдавна се практикува в определени часове, но не може да бъде модел за всички часове. Тя уточнява още, че езикът, на който са написани предложенията за промени е архитектурно-инженерен, а наредбата е насочена към хора с педагогическо образование. 

Не е поискана експертизата на ерготерапевтите   

"Нашето мнение не беше поискано дори когато беше обсъждана наредбата за приобщаващото образование, въпреки че ерготерапията действително има много голямо приложение и е много важна в тази сфера", посочи пред "Хоризонт" доц. Лилия Тодорова, председател на Асоциацията на българските ерготерапевти и заместник-декан на Факултета по обществено здраве в Русенския университет. 

"В наредбата се поставят много конкретни изисквания каква трябва да бъде училищната среда и същевременно се споменава, че тя трябва да бъде гъвкава. Една среда, в която има толкова много конкретни изисквания, не може да бъде гъвкава. Средата трябва да бъде съобразена с класа, с децата, с децата, които имат специални потребности в този клас", поясни ерготерапевтът.

"Смятаме, че нашето участие при изработването на тези наредби и въобще в целия процес на приобщаващо образование, е много важно и много нужно. За съжаление, когато се изработваха тези наредби, ерготерапевтът присъстваше в някои от вариантите, но в последния вариант отсъства", посочи доц. Тодорова.

Срокът за изпращане на препоръки към бъдещата наредба е до 10 юни. 

Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13