Плевен е домакин на Международен музикален фестивал "Акордеомания - 2019" . Музикалната проява е първата по рода си у нас, която предлага в едно събитие за музикалния инструмент акордеон конкурс с награди, обмяна на опит чрез майсторски класове, концерти и творчески контакти с големите имена в акордеонното изкуство. За първи път у нас ще има селекция за участници в състезанието "Световен трофей" на Световната конфедерация на акордеона. Организатори на фестивала са Община Плевен и сдружение "Акордеомания Арт“,
Румен Тодоров е известен преподавател от 26 години по акордеон в Националното училище по изкуства „Панайот Пипков „ в Плевен, ръководи и ансамбъл "Акордеомания". Над 60 са участниците в конкурса, има и нов момент за изпълнителите на акордеон, разказва Румен Тодоров. Авторитетно жури ще определи победителите. Организаторите са убедени, че и с този фестивал публиката ще се наслади на прекрасни мигове с музика от всички жанрове, изпълнена на акордеон, един инструмент с неограничени възможности.
За първи път у нас ще има селекция за участници в състезанието "Световен трофей" на Световната конфедерация на акордеона, поясни Тодоров. Той уточни, че новост в категория "Фолклор" са изискванията към акордеонистите да представят не само свои умения, но и способност да съпровождат на народни певци и инструменталисти. Очакват се с голям интерес концертите на световно известния руски акордеонист Юрий Шишкин на 6 юни, а на следващия ден - на Пламен Димитров и Ангел Чакъров.
Изпълненията на участниците плевенчани и гости на града могат да чуят в залата “Катя Попова", всяка вечер от 19 часа, входът е свободен, гала-концертът е на 8 юни, организаторите обещават незабравимо преживяване с музиката, както и да запалят интерес към инструмента акордеон.
"Целта е Плевен да се превърне в място за творчески обмен между международно признати творци и млади дарования от цял свят, на които ще се предложат възможности за израстване", коментира Тодоров. "Фестивалът има четири направления – класическа и забавна музика, фолклор и камерна музика. Конкурсът ще бъде оценяван от международно жури от Русия, Франция, Сърбия и България и ще завърши с Гала концерт. За първи път у нас ще има селекция за участници в състезанието "Световен трофей" на Световната конфедерация на акордеона", поясни Тодоров
Музикалното събитие се открива на 7 юни в Плевен и ще продължи до 9 юни с рекорден брой участници и гости. По думите на Румен Тодоров, фестът е първи по рода си у нас и предлага в едно събитие конкуренция между изпълнители, обмяна на опит (майсторски класове), концерти и творчески контакти с големите имена в акордеонното изкуство.
Целта е Плевен да се превърне в място за творчески обмен между международно признати творци и млади дарования от цял свят, на които ще се предложат възможности за израстване, коментира Тодоров. Фестивалът има четири направления - класическа и забавна музика, фолклор и камерна музика.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..