"Учудващо е, че хората продължават да купуват жилища в панелни блокове и то на високи цени. ... Новите сгради, като продукт на 21 век, са с несравнимо по-добро качество, защото, като член на ЕС, при нас влязоха изискванията за ново строителство и конструкцията на сградата се оскъпи с около 20-25%. Всички сгради, които в момента се строят, са с много добра конструкция - тя издържа на земетресение от 9-та степен по Рихтер. Сегашният клиент получава най-високия клас продукт от всички времена до този момент. Сегашното строителство е изключително качествено". Това каза пред БНР строителният предприемач Христо Чепишев, който определя панелните блокове като "бомба със закъснител".
Според него при санирането на панелните блокове се работи само по топлоизолирането им, "но на сградите конструкцията им е свършила, не се укрепва конструкцията".
По думите му цените на санираните стари жилища са като на новите жилища и това изкривява пазара.
"Проблемът не е в държавата, не е и в общината, проблемът е в манталитета ни. Българинът е свикнал да има собственост. 92% от българските граждани имат собственост. Това е голям проблем. Защото в Германия, където семействата живеят под наем в един такъв блок, общината вижда, че блокът е морално остарял, тогава тя строи друг блок - в съседства или в друг квартал, прекратява договора за наем и им дава възможност да си изберат да отидат да живеят под наем в новата сграда. Като им изтече договорът за наем, те се местят, а общината санира или разрушава старата сграда и строи нова, която пак дава под наем", коментира той в предаването "Хоризонт до обед" по програма "Хоризонт".
Цялото интервю на Таня Милушева с Христо Чепишев можете да чуете от звуковия файл.
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен". От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..
В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка. Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море. По думите му това, което в..
Кризите водят до ръст на доброволчеството , отчита Цветомира Георгиева, директор на БЧК – Ловеч, която от 15 години е доброволец. "Това ми помогна да подобря себе си като човек . Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя. "Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..