„Всяка година има изненадани, въпреки че законът действа от 2009 година“. Това каза пред БНР Николай Маринов, ръководител на Главна дирекция „Земеделие и регионална политика“ в Министерството на земеделието и храните, по повод протестите през миналата седмица в Хаджидимово и Гърмен, когато собственици изразиха недоволството си заради начина, по който за обработка се разпределят земите, по-известни като „бели петна“. Маринов обясни:
„Оказа се, че при обработката на земята и най-вече когато България влезе в ЕС и започнаха да се получават субсидии, много от земеделските стопани обработваха земята на собственици, без да заплащат за това и без да има сключени договори. Това наложи държавата да вземе мерки и да направят така наречените „споразумения“ в закона. Практиката дойде от само себе си - много от арендаторите не плащаха за това, че обработват земите на хората, затова се въведе едно законово изискване - всяка година до 31 юли всеки един, който ще обработва земята си за следващата стопанска година, да подаде декларация, че той ще обработва. Едновременно с това той представя сключените наемни договори, арендни договори - за всичко това, което той ще обработва за следващата стопанска година“.
Ако до 31 юли собствениците не са подали заявление, че ще обработват земята си, се прави регистър, в който са вписани всички договори и собствени земи.
„И остават едни земи, които са свободни, в съответните масиви на съответното землище. Тези земи се наричат „бели петна“ и те са обект на споразумение между самите арендатори. Когато те успеят да се споразумеят, се казва „доброволно споразумение“, а когато не успеят –„служебно разпределение“. Тук става въпрос да може земята да се обработва и едновременно с това държавата да защити интереса на собственика на земята. В случая, всеки арендатор е задължен, след като е издадена заповедта за споразумението, в срок до февруари той трябва да заплати така наречените „бели петна“.
Арендаторът задължително плаща за обработка на „белите петна“ средната рентна цена на декар за съответното землище, обясни Маринов в предаването „Преди всички“:
„В Добричко стига до 100 лева на декар, в Благоевградско 25-30 лева на декар в зависимост от качеството на земята и от съответните добиви. Тези средства се внасят по сметките на съответната Областна дирекция „Земеделие“ и се съхраняват в продължение на 10 години. Всеки един от собствениците на земя или наследник на тази земя - с едно удостоверение за наследници, може да отиде и да заяви претенциите си“.
Много от собствениците на земя се възползват от регламента и получават средствата си от областните дирекции. Ако декларациите са подадени до 31 юли, по никакъв начин не може да се случи конфликт за т.нар. „бяло петно“.
До 15-ти август има срок за корекции, а регистрите са публични, допълни Николай Маринов.
Интервюто с Николай Маринов можете да чуете в звуковия файл.
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. В следобедните часове се стигна до напрежение, което наложи намесата на полицията. Животновъди във Велинград..
Макар и с известно закъснение започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Все още обаче няма какво повече да бъде съобщено от Централния наказателен съд - Олд Бейли в Лондон. Подсъдимите са първоначално арестуваните петима миналата година Орлин Русев, смятан за водач на групата, Бисер..
В очакване на прекратяване на огъня между Израел и шиитската ливанска групировка "Хизбула" израелският министър на отбраната Израел Кац одобри продължаването на настъплението на север. Това се казва в официално изявление на неговия говорител. За първи път израелската армия издаде предупреждение за евакуация за центъра на Бейрут...
Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..
Панагюрище ще отбележи 75-ата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Честванията ще се проведат от 4 до 8 декември, като през този период са предвидени поредица от културни и исторически събития. Сред тях е и международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на Тракийското..
Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..
600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите. Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..