Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови технологии осигуряват 4К резолюция на екрана на телевизора

Снимка: Институт по оптически материали и технологии към БАН

Възможни ли са прозрачните и гъвкави LED екрани? Лабораториите на Института по оптически материали и технологии към БАН се опитват да отговорят на този въпрос. 

Представете си каква технология стои зад възможността да гледате любимия си мач, музикално предаване, филм на плоския телевизор с 4К резолюция. Почти стогодишната еволюция на тези машини от кубове метър на метър до почти прозрачни рамки, които закачаме по стените си не спира. И наред с всички световни фирми и университети страната ни се опитва да бъде част от процеса на подобряването на дисплеите. 

Рени Томова от лабораторията на Института по оптически материали и технологии показва машината, с която тестват т.нар. ОLED технология. Рени Томова тества нови материали за производство, които ще направят съвременните дисплеи по-евтини и по-икономични.

„Самите дисплеи са много по-тънки. Могат да се отлагат върху всякакъв вид подложки, включително гъвкави, т .е екранът може да се навива да се монтира върху дреха.“

Рени Томова от лабораторията на Института по оптически материали и технологии към БАН казва, че сегашните проучвания са насочени към научни публикации.

„Евентуално, ако се намерят пари би могло да се защити български патент. Защитата е от порядъка на 50 хиляди лева в България. Европейски струва много повече и трябва много повече средства да бъдат вложени. Така че засега е почти неизпълнима.“

Търсенето на нови, по–добри молекули, които да имат по–добри свойства и да правят екраните по-добри, продължава. Според Петя Петрова, която е главен асистент в Института по оптическите технологии това е и причината тази технология да се развива по–бавно. Сега съществуващите органични вещества са доста скъпи. Затова и изследванията продължават. 

„Въпреки, че на пазара има страшно много вещества, които се използват в ОЛЕД-технологията, един от недостатъците е нестабилността на част от тези вещества. Те при дълга работа деструктират или пък изкристализират, което всъщност вреди на устройството. Тази технология - стабилността изследваме повече с някакви математически екстраполации засега, колко дълго биха издържали. Тестваме нови вещества, които биха били по-подходящи за производството на ОЛЕД-и.“

И Петя Петрова, и Рени Томова от лабораторията на Института по оптически материали и технологии към БАН са оптимисти, че тяхната работа ще бъде оценена. Петя Петрова казва, че нейната работа и сега е част от световната тенденция – новите технологии, които да направят домовете ни по–удобни. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57