Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броени часове до старта на "Обиколката на Витоша" - най-старият ултрамаратон на София

Скороходци, Витоша 100 км
Снимка: "Обиколката на Витоша"

Ще вали ли? Ще има ли кал? Тези въпроси силно вълнуват всяка година по това време участниците в "Обиколката на Витоша", най-старият ултрамаратон на столицата ни. За състезанието, известно още като "Витоша 100", заради почти 100-километровата дължина на трасето, някои се подготовят цяла година. Пристигат хора от цялата страна, както и от чужбина. 

За първи път ултрамаратонът се провежда през 1983 г. и от тогава броят на желаещите да изпитат силите си по пътеките на Витоша се увеличава постоянно. Тази година на старта пред резиденция "Бояна" ще застанат над 2500 души. Около 1800 от тях ще потеглят с велосипедите си в събота, в 6ч. сутринта, а в полунощ стартират 700 бегачи. Повече от 100 души пък ще участват в т.нар. дуатлон - те ще потеглят с колоездачите и ако изминат 100-километровото трасе безаварийно, същата вечер, в полунощ ще стартират с бегачите - за още 100 км! 
Колоездач по трасето
В тазгодишното издание на "Обиколката на Витоша" ще участват състезатели от над 20 държави, казва главният организатор Анна Пенчева, майстор на спорта по алпинизъм и участник в организацията на състезанието от 1983 г. насам. 

Участниците са на възраст от 10 до 75 години, записани за участие са цели клубове. Всички те ще могат да се подкрепят с храна и вода по време на предизвикателството на 12 пункта по трасето, а желаещите да усетят атмосферата на състезанието, превърнало се с годините в истински празник за бегаческото общество, могат да отидат на старт/финала пред резиденция Бояна или някъде по трасето.

Очаква се тази есен по маршрута да бъде поставена вече трайна маркировка и организаторите да го "осиновят", защото той вече е достатъчно популярен и всекидневно по него има хора. 

Според Анна Пенчева засилващият се интерс към подобен тип състезания е напълно обясним, защото "планината е омайна за всички", освен това, "е в задния ни двор" - достъпът е лесен, а подготовката не е обвързана с работното време на някоя зала, достатъчни са чифт маратонки. 

Първите колоездачи се очакват на финала около 10ч. сутринта в събота, а първите  бегачи - след 8ч. сутринта в неделя. 

"Обиколката на Витоша" е част от инициатива „София - европейска столица на спорта“ и за пореден път призивът към участниците е да избягват употребата на пластмасови чаши и бутилки, за да пазим планината чиста. 

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изи Кармон работи за социалната справедливост

Има българска поговорка „откъдето е жената, оттам е родата“ и, поне в Израел, тя се спазва стриктно. За Изи Кармон, чиито лични предци никога не са живели в България, е гордост да заявя, че е женен за „българка“ и се смята за българин. Смята, че точно от тази част на своята фамилия е наследил чувството за справедливост и способността да я..

публикувано на 06.08.24 в 09:49

В Русе ще бъдат отбелязани 145 години от създаването на Военноморските сили

145-годишнината от създаването на Българските военноморски сили ще бъде отбелязана тази вечер в Русе. С концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили ще бъде отбелязана и 140-ата годишнина от създаването на флотския оркестър.  Ще бъде проведен военен ритуал по полагането на венци и цветя пред единствения в България..

публикувано на 05.08.24 в 14:48

Спомени за "мазния влак"

В края на една седмица, белязана с поредната порция проблеми в железопътния транспорт у нас, оставаме на тази тема, но с един по-различен поглед към нея.  От богатия ни архив ще ви припомним една прелюбопина история на релси. Това е историята на "мазния влак", трайно заседнал в спомените на поколения хора от Северозападна България...

публикувано на 04.08.24 в 07:52

04.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.08.24 година.

публикувано на 04.08.24 в 08:15
проф. Златимир Коларов

Жената през погледа на мъжа в романа "По тънката повърхност на леда" на професор Златимир Коларов

Един увлекателен роман представям на вашето внимание от проф. д.м.н. Златимир Коларов "По тънката повърхност на леда", лекар-писател, романист, разказвач, сценарист. Автор на близо 600 научни труда, статии и книги - наши и международни. Силно разтърсващи истории за жената през погледа и душата на мъжа. Нестандартни герои и съдби, които оживяват пред..

публикувано на 03.08.24 в 16:25

Книгата "Българските християнски селища в Западна /Беломорска/ Тракия е настолно четиво за всеки родолюбив българин

Тази неделя представям паметната книга на Димитър Шалапатов, лека му пръст, "Българските християнски селища в Западна/ Беломорска/ Тракия", с любезното съдействие на д-р на литературата Елена Алекова. Малко пояснение: Димитър Шалапатов тръгва от една забележителна книга на проф. Любомир Милетич "Разорението на тракийските българи 1913 г." и..

публикувано на 03.08.24 в 16:17
Стефано Рагацо пред Безименната кула

Екстремните спортове 28 юли - 3 август 2024

Италианецът Стефано Рагацо (Stefano Ragazzo) напомни по безкомпромисен начин, че в свят на засилваща се комерсиализация има как човек да прави стойностни постижения, без да робува на спонсори и техните очаквания, воден единствено от собствените си убеждения и желания. Алпинистът, който е в Христова възраст (33 год. - бел.ред.), прекара 9 дни сам на..

публикувано на 03.08.24 в 10:41