Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският университет организира езикови курсове за младежите от българските общности в чужбина

Снимка: pixabay

Голяма част от децата от български произход, които кандидатстват в нашите висши училища са изявили нееднократно проблемите си с владеенето на български език. Затова в Софийския университет "Свети Климент Охридски" се организират подготвителни курсове, каза професор Светозара Халачева от департамента по езиково обучение към университета.

"Ние предлагаме дву- или тримесечно обучение преди началото на учебната година. Това е една мярка, която се обсъди вчера на заседанието при вицепрезидента и повечето от представителите на университетите я приеха възторжено. Това от една страна, а от друга страна беше обсъдена възможността документа, който удостоверява българския произход, който е доста обтекаем, така да се каже, да бъде заменен с документа за владеене на български език за ниво Б2 издаван от нашия департамент. Както е известно владеенето на езика е един от най-сериозните маркери за съхраняване на националното самосъзнание.“

„Повечето от тях използват кирилицата. Проблемът е в характера на езика, който говорят. Това е езикът нерядко на техните баби, който се нуждае от дешифриране, от привеждане в съответствие с нормите на българския книжовен език и в този смисъл е необходим един специализиран курс по български език, който не е обичайният курс по български като втори или като чужд език, а именно насочен към тези деца от българските общности. И затова департаментът по езиково обучение е напълно готов да го реализира.“

„Самата подготовка би могла да се извършва от преподавателите по български език в училищата в чужбина. Ние имаме един огромен ресурс, огромен сайт с над 500 упражнения, текстове, диалози за слушане и така нататък. Това е сайт, създаден по един европейски проект, и всички наши ученици в чужбина, включително и тези от български произход, могат да използват тези ресурси за своята подготовка за изпита в същия този сайт се намират и примерни тестове за сертифициране на знанията. Освен всичко преподавателите от департамента са на разположение на колегите от българските училища в чужбина за допълнителна информация“, допълни професор Светозара Халачева от департамента по езиково обучение към Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

Децата с български произход да получат образование в България е национална кауза, е заявил вицепрезидентът Илияна Йотова на среща с представители на ведомства и университети за проблемите на студентите от българските общности в чужбина

„Така наречената виза за пребиваване - получаване на временно или постоянно пребиваване, понякога им коства целия първи семестър, те трудно наваксват. Имат проблеми с  доусъвършенстването на българския език, имат донякъде проблеми с нашите консулски служби. Затова аз благодаря на всички колеги от трите министерства - на вътрешните работи, на образованието, на външно министерство, с които заедно ще направим така, че да улесним пребиваването на тези деца. Те да се чувстват добре дошли наистина в България. Най-вече ние разчитаме на един голям ресурс от тяхна страна след това да останат тук да свързват бъдещето си с България, кариерата, семейството си. Аз съм много приятно изненадана от факта, че  всички министерство подадоха ръка имат огромното желание да си свършим работата и действително да работим в полза на тези българчета," заяви Илияна Йотова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12