Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на труда обсъждат експерти на конференция в София

Работници от преработвателно предприятие в Русе
Снимка: БГНЕС

"Една от целите на днешната конференция е да намерим онзи необходим баланс, който да осигури такива условия, че технологичният прогрес, навлизането на автоматизацията и дигитализацията в индустрията, а и в бита - ползите от тях да бъдат равномерно разпределени, както за корпорациите и за фирмите, които се развиват така в крайна сметка и за широките слоеве от населението и в частност по отношение на работещите, тъй като един от основните рискове от автоматизацията така, както ние го идентифицираме е загубата на работни места и потенциални промени на пазара на труда", коментира пред БНР Иван Кръстев - председател  на Фондация "Солидарно общество"

Още от началото на самата индустриална революция повече от два века много професии са отпаднали.

"Именно образованието и промените в образователната система са част от основните политики, върху които ние искаме да наблегнем. Инвестицията в човешки ресурси, но както по отношение на учащите, така  и по отношение на работещите, за да можем да имаме една работна сила, която наистина е адаптирана към промените."

"Макар, че има някои действия в тази посока, все още ние нямаме ясна национална стратегическа концепция. Това също го идентифицираме като сериозен проблем и един от призивите на днешното събитие несъмнено ще бъде към държавата и към социалните партньори в рамките на съществуващите механизми за сътрудничество да разработят такава стратегическа концепция, която обаче да отива отвъд добрите пожелания. Ние трябва да имаме конкретни политики, които да бъдат прилагани на практика, тъй като всяка политика, свързана с инвестиция в човешки ресурси е дългосрочна инвестиционна политики. Тя изисква време, за да даде резултат. 5-10 години понякога, понякога дори и повече. "

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36