Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Президентът гневен на „24 часа“, но фактите са свещени за нас“, е днешното чело на всекидневника, което отговаря на критики на Румен Радев към изданието. Вестникът цитира позиция на председателят на АПИ Георги Терзийски и четирима съдии, потвърждаваща информация, че президентско вето ще спре 73 дела за отчуждаване на имоти, нужни за разширения на софийския Околовръстния път. Според предишна публикация в изданието Радев слага „втора тапа“ на пътя.

„Бързата кучка“ е озаглавен коментар на първа страница на „Дума“ по повод намаляването на партийните субсидии по предложение на ГЕРБ. След референдума по темата преди 2 години „не бе обяснено достатъчно защо политическите формации имат нужда от държавно финансиране, сега отново липсват обяснения“, гласи коментарът. Темата е анализирана и в „Сега“ под заглавие „Левче на глас им е малко? Хайде да го докажат“.

„ГЕРБ, БСП и ДПС първо да разкрият тайните заплати на вождовете си и разходите за воаяжи, после да хленчат за субсидиите“, призовава авторът Юлиана Бончева. Според „Земя“ ГЕРБ и Обединени патриоти са затънали в „див популизъм“, отказвайки да дебатират намалението с БСП.

„Затворът за джойнт работи само за статистиката на МВР“, гласи друг анализ в „Сега“, провокиран от случая на мъж със 100-процентова инвалидност, осъден ефективно заради употреба на марихуана за медицински цели. Докато в България преследваме за стрък канабис, Западът легално развива индустрия за милиарди, пише вестника и допълва, че „тежките наказания за притежание не намаляват употребата“ на наркотика. 

„Газ битката САЩ - Русия сваля цената на горивото у нас“, гласи челото на „Труд“. Вестникът цитира енергийният експерт проф. Атанас Тасев, според който поевтиняването ще дойде от изграждането на хъба „Балкан“ и битката между тръбния газ на Русия и втечнения на САЩ.

„Според ООН българите никога повече няма да надхвърлят 7 милиона души“, предупреждава „Земя“, цитирайки демографска прогноза на международната организация. Най-лошият сценарий предвижда през 2100 година в България да живеят общо 2,18 милиона души, допълва земеделския вестник. 

„Заливат ни с евтина палма“, предупреждава първата страница на „Монитор“, според която „пробутват масово сиренето менте в кръчмите“ и „от началото на 2019 година производството на имитации е с 1200 тона отгоре“. Причините, според вестника, са нарастващото търсене на имитиращите сирене продукти, както и поевтиняването на суровината за производството им.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09