Хиляди българи са застрашени да останат без достъп до зъболечение – такива опасения изразиха над 1000 зъболекари у нас, които подписаха петиция срещу проект на наредба за добра медицинска практика, изготвен от Българския зъболекарски съюз. На конгреса на стоматолозите, който започва днес, ще се обсъди спорният документ за правилата за работа на зъболекарското съсловие.
Пред БНР председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков успокои зъболекари и пациенти:
„Няма да има никакви ограничения за практикуващите лекари по дентална медицина в България да извършват лечебните дейности такива, каквито са ги извършвали до момента. Единните държавни изисквания за придобиване на диплома по дентална медицина ясно и точно казват, че всички, получаващи дипломата, имат право да работят всичко. Имахме среща с колегите, които са в основата на протеста, който ще продължава и днес на конгреса“.
Системата на здравеопазване, за оказване на дентална помощ в България, е базирана именно на първичната извънболнична дентална помощ – там не се говори за специализиране, подчерта д-р Шарков в интервю за предаването „Преди всички“ и добави:
„Специализираните лечебни заведения са 180, а над 9000 са за първична извънболнична дентална помощ. Как ние да разрушим … ние трябва да сме луди да си разрушим собствените практики“.
По закон трябва да изготвим правила за добра медицинска практика за лекарите по дентална медицина, като те имат обща и специална част, каза д-д Шарков. По думите му възраженията са по специалната част на документа, която ще бъде доработена.
Според д-р Виктория Илиева тези текстове ще усложнят лечението в малките градове. „Тук има малко специалисти. Това ще възпрепятства хората да получат нужното зъболечение. За хората по селата пък това ще бъде съвсем ограничено. На практика няма да има кой да ги лекува. Това ще се отрази не само на младите зъболекари. Една специализация трае 3 години – трябва да си оставим личните практики и да отидем да специализираме във факултетите в страната. Освен това се отпускат много малко места за специалност и е много трудно да се влезе там. Ние можем да вземем една специалност, но те са 6. Има хора, които работят повече от едно нещо и не искат да се ограничават само в едно“.
Трябва да се въведат правила за добра медицинска практика – всички са съгласни с това, но те трябва да са в интерес на колегите и пациентите, категорична е д-р Илиева. Според нея не трябва да има драстични забрани.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Президентът Румен Радев заяви, че Европа може да се справи с предизвикателствата и да укрепи позициите си в силно оспорван свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на комфорт. В изказването си на Десетата годишна среща на Делфийския икономически форум в Гърция..
До окончателното усвояване на новите изтребители F16 блок 70 ще се поддържат самолетите МИГ 29. "Това е трудна задача, но на този етап се справяме", заяви командващият Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев пред журналисти в Авиобаза "Граф Игнатиево". Там днес с тържествена церемония бяха отбелязани 100 години от рождението на..
Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове, както и механизми за противодействие на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които забраняват използването на безпилотни летателни апарати без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на..
Велбъждският епископ Исаак отслужи панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя". На 16 април в деня на Велика сряда се навършват 100 години от кървавото събитие. По този повод след службата в Богословския университет на Софийския университет се проведе академична сесия, посветена на историческите събития, съпътстващи атентата...
Държавата увеличава акционерното си участие в капитала на дружеството "Терем холдинг" - София. За целта Министерството на отбраната ще получи малко над 17,6 млн. лева. Средствата са за ремонт на производствената база на "Терем-Ивайло" във Велико Търново и за разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, за да отговарят на изискванията за..
Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата , но не знам защо. Вероятно ще има ново номиниране за нови кандидати. Това каза пред БНР Методи Андреев, бивш председател на Комисията по досиетата. "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че тези, които ги предлагаме, че не стават за тази работа. Това е..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят, да намерят работа и места в училищата, където..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..