Книгата „Кварталците“ изследва историята на Журналистическия квартал на София около площад „Журналист“. Проф. Захарий Кръстев, който е лекар по вътрешни болести, представя спомени и бележки от началото на миналия век. Съавтор е майката на проф. Кръстев - Одринка-Адриана Ангелова Кръстева.
Документалният материал е синтезиран върху близо 400 страници.
„Разказът обхваща къща по къща, човек по човек, най-малко 150 човека са споменати в книгата. Аз съм написал много книги по медицина, но съм доволен, че сега съм се отдалечил малко от медицината и това ми дава възможност да видя тази памет - 100 години от историята на България… Тази книга не се чете последователно“, сподели проф. Кръстев в предаването „Хоризонт до обед“.
Разположен в Долни Лозенец, който според пътешественика Евлия Челеби, който цитира османски източници, идва от имена като Корубагларъ /лозя в гори/ или Курубагларъ /сухи лозя/, кварталът започва да се застроява през 20-те години на ХХ век с идеята да се построят жилища за безимотни софианци - участници във войните, бежанци от Вардарска Македония, вестникари, преподаватели и артисти.
Земята е била регулирана и разделена на парцели от 55-кв.м. - повечето от собствениците на иоти са ги изплатили чрез заеми от Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество. Имало е ограничения за застроената площ, която не бива да надхвърля 250 кв.м. за да има зеленина и за да няма презастрояване. Много от някогашните улици на тогава новия квартал днес вече носят имената на известните лица, които са били първите собственици на жилища там -. както става с улица Руен, днес Цанко Церковски, улица "Журналист", която днес е улица "Елин Пелин", ул. Артист" - "Сава Огнянов". Естествен център е градинката при Колелото - площад Журналист днес, а някога "Княгина Евдокия" до 1944, и от 1957 до 1990- площад "Йорданка Николова/. Това е и един от уникалните случаи квартал да носи името точно на професията журналист.
Уникален е и подходът на проф. Захарий Кръстев - от плана, видян през архивна аеро-фотография, каретата от улици и самите улици, през къщите, къща по къща, до техните обитатели, които могат да бъдат групирани в няколко категории - хора на словото, на сцената, и на вестникарството.
Повечето от театралите са съседи от ул. "Елин Пелин" - Адриана Будевска, Добри Дундаров, Златина Недева, Александър Миленков, Домна Ганева, Кръстьо Сарафов, Марта Попова. От там е и Александър Божинов, който е направил декорите и костюмите в представлението "Борислав" от 1901 г., в която почти всички участници след това се оказват съседи на ул."Елин Пелин".
Художниците попадат в раздела "Четките" и сред тях са имена като архитект Димитър Андрейчин, Александър Фурнаджиев- първият български сценограф, Антонина Бочева, скулптор, братята Асен и Петър Балакчиеви, съответно живописец и скулптор и архитект, Добрин Пейчев - авангардист, Миньон и Александър Миленкови- баща и дъщеря прочути художници по костюмите, работили дълго в Народния театър.
Сред юристите са личности като самата Адриана-Одринка, майка на професор Захарий Кръстев, по чиито бележки е изтовена документалната книга, Александър Кръстев, нисим меворах, адв.Маринчевски, Любен Кулишев, Шиварови, Илия Моралиев. Много от тях са дипломирани прависти от престижни университети като тези в Мюнхен, Лайпциг и Женева.
Сред хората на науката четем езиковедът Любомир Андрейчин, който е живял на ул. Цанко Церковски, Петър Берон, биоспелеолог, а сред личностите свързани с музиката - музикологът и композитор Марин Големинов, композиторът Парашкев Хаджиев
Ангел Каралийчев, Александър Кипров, самият Елин Пелин, живял в съвсем малка и скромна къща въпреки своята приближеност до двора, "бащата на модерната символична фантастика" писателят Светослав Минков са само някои от известните имена от българския интелектуален елит свързани с Квартала.
Днес в градинката на Колелото на площад Журналист се намиря паметника на писателя Георги Марков, убит в Лондон.
Интервюто с проф. Захарий Кръстев можете да чуете в звуковия файл.
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Украинските сили са нанесли удар по склад за дронове в руската Орловска област. Унищожени са повече от 200 безпилотни апарата, съобщи Украинският генерален щаб. Има информация за силни вторични взривове. Един човек е загинал при руски удар с дрон в украинската Херсонска област, съобщи губернаторът на областта Олександър Прокудин. При друга атака..
Софийската градска прокуратура предостави безвъзмездно 162 компютърни конфигурации на пет училища в Берковица. Техниката ще използват основните училища "Никола Й. Вапцаров", "Иван Вазов" и "Георги С. Раковски", както и Лесотехническата професионална гимназия и гимназия "Д-р Иван Панов". Конфигурациите включват компютри и монитори, напълно..
Агресия между 2 тийнейджърки в бургаския мол - на видео, разпространено в социалните мрежи, се вижда как м омичетата на възраст между 13 и 16 години, се държат за косите и си нанасят удари по лицето и главата. Инцидентът e от вчера. 4 момичета, 2 от тях като свидетелки, са установени и отведени във Второ районно полицейско управление в Бургас...
Действащият лидер на Беларус Александър Лукашенко води на президентските избори в страната с над 87% подкрепа, сочат данните от екзитпол. Останалите четирима кандидати получават между 1,2 и 2,7%. Гласуването приключи в 19:00 часа. Беларус гласува на президентски избори По данни на Централната избирателна комисия избирателната активност е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху благодари на президента на САЩ Доналд Тръмп за отмяната на наложената от администрацията на бившия президент Джо Байдън мярка за спиране на доставките на 900-килограмови бомби за Израел: "Благодаря ви, г-н президент, че спазихте обещанието си да дадете на Израел инструментите, от които се нуждае, за да се защити,..
Пожар пламна тази вечер в две къщи за гости в троянското село Орешак. При пожара няма пострадали хора. Засега няма яснота каква и причината за избухването на пламъците. Огънят е локализиран, но екипите на Пожарната продължават да гасят пламъците, съобщи началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Троян старши..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..