Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици участваха в дискусия за Възродителния процес

Луиза Славкова
Снимка: Ани Петрова

Между 18 и 20 юни над 150 ученици от 5 града участваха в изложба и серия дискусии върху така наречения Възродителен процес и обезлюдяването на село Орешари, община Крумовград.

Изложбата „Голямото завръщане“ в обезлюденото село е дело на Байрям Байрямали. Проектът припомня историята за съдбата на местното население в годините между 1984 г. и 1989 г. Байрям Байрямали е визуален артист, роден в Хасково, на 22 години. Завършва документална фотография в University of the Arts London. Интересите му са свързани с репресиите на комунизма в България и последствията им в настоящето.

„И на мен ми беше много трудно да си представя как изглежда едно обезлюдено село. Още повече, че то е до такава степен обезлюдено, че къщите не са запазени изобщо. Селото се казва, че е едно от най-старите в района - на около 400 години, с едни много красиви каменни къщи. Аз самата не бях виждала такива. Имало е около 130 семейства в него в около 50 къщи. По време на Възродителния процес цялото село се обезлюдява“, разказа Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“

„Много е любопитно, че покрай някои от къщите като минете, въпреки, че са изоставени повече от 20 години, продължавате да разпознавате градински цветя. И в средата на това така изоставено и изключително разпаднато село Байрям Байрямали решава да прави инсталация на едно своеобразно завръщане към онези места, които са изоставени по време на Възродителния процес, от които хората са се изнесли.“

„Освен жертвите и пострадалите, какви други истории има по средата, защото историята никога не е история на така наречените жертви и палачи, а винаги има истории, както за съпричастност и добросъседство, така има и истории за човешка алчност, за жлъч, за несъпричастност. За нас беше важно да отворим едно такова пространство, в което да ги допуснем всички тези истории, накрая да подредим разбира се историческия контекст и да разкажем кои са наистина жертвите и пострадалите и кои са онези, които са виновни за това, но и да разкажем ежедневните истории. Българската история по това време е пълна с такива истории, в които едно семейство заминава за Турция, заключва си къщата, остава си ключа на българските съседи, които пазят къщата.“

„Ние винаги търсим такива подходи за работа с темата, защото си даваме сметка, че колкото по-далеч е от младите хора, толкова по-трудно им се разказва. Другата седмица се готвим за нашето ежегодно лятно училище в Белене, в което също си говорим за историята на българския комунизъм“, допълни Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“ 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15