От началото на юни Швейцария отвори трудовия си пазар за българи като премахна всички ограничения за свободно придвижване, работа и установяване в алпийската държава. В момента там живеят над 11 хиляди българи. Висококвалифицирани, заети в банковия сектор, с позиции в международни организации, здравеопазването, културата и науката. Успешни музиканти, експерти в компютърните технологии, българите са добре приети в Швейцария. Над 3 хиляди наши сънародници са избрали да работят в алпийската държава само за последните 2 години. .
„97-а година беше, точно след хиперинфлацията, аз бях в Пловдивската държавна филхармония, може би най-добрият оркестър за тогавашното време в България. Един немски професор дойде да прави майсторски курс. На мен ми беше много интересно неговия начин на виждане на нещата и дойдох да направя нещо като специализация. Учих и после останах на свободния пазар“, казва класическият музикант Веселин Манчев, който свири на валдхорна и направил изборът да отиде в Швейцария преди 22 години.
Благодарение на музиката се адаптирал по-лесно в Швейцария.
„Езикът на музиката е универсален все едно кой откъде идва, ако знае нотите, ако знае какви са правилата на играта влиза като малка бурмичка в една голяма машина и се адаптира директно.“
Антоанета Лалова работи от 15 години в Швейцария
„В началото бях респектирана много и в определена степен отегчена от порядъка, който съществува тук, но свикнах. Сега дори ми харесва, уважавам ги много швейцарците. Много са постигнали и ми става мъчно за това, че нашия народ не е така организиран. Тази държава също е била бедна и си е уредила живота, даже бих казала в излишък от разпоредби и от регламенти“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..