Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гастрол на трупата на Саша Валц в Тел Авив

Сигурно е много задължаващо фамилното ти име де е и название на популярен танц. За гражданката на света Саша Валц , която живее в Холандия, това не е пречка , защото целият й живот е балет. Била е водеща солистка в младостта си в трупата на една друга голяма звезда - Пина Бауш, а сега близо 50-годишната танцьорка е хореограф и съосновател (заедно със съпруга си - продуцентът Йохан Зандиг) на една от най-популярните балетни формации в света.

Този спектакъл е направен за фестивала в Залцбург преди 8 години. Музиката съчетава квартет на Моцарт с електронната музика на американеца Едгар Варез и с музикалните видения на канадеца Клод Вивие и гръка Янис Ксенакис. Това е канавата, на която Саша Валц е разказала своя „история на света“ в мозайка от балетни сцени с название „Продължава“. В тях се редуват митове като тези за Сизиф, за Орфей и Евридика и за Прометей, действителни исторически факти из живота на гладиаторите и весталките в Рим, историята на Жана д Арк, а също мечтания като танците на Айседора Дънкан. Но едно е общото - усещането, че земното претегляне не действа върху нейните 24 танцьори и гостите й. Тя нарича гости балерини и балетисти извън трупата, които след изключително строг конкурс привлича от цял свят за определен спектакъл или серия от представления.

Две тенденции има в интерпретацията на Саша Валц. От една страна, зрителите имаха чувството, че балетистите са успели да преодолеят гравитацията. Това е невероятен диалог между танцьорите, музиката и пространството. Скоковете на мъжете с такава лекота пореха пространството! А при поддръжките изглеждаше сякаш жените бяха от пух и почти нямаха собствено тегло. Балерините в откъсите в този стил бяха почти през цялото време някъде във въздуха в ръцете на партньорите и там танцуваха, високо от земята. Но най-удивително бе съчетанието на тези два елемента. Високи мъжки скокове с партньорката в ръцете е нещо немислимо, рисковано и направо невиждано. Разбира се много помагат и съответни съоръжения, както и осветлението. Но над всичко е специалната кръгова техника на хореографката.

Втората тенденция бе на „оживелите скулптури“. Зрителят има чувството, че във всеки момент на танците в тази стилистика, въпреки че артистите се вихреха на сцената, ако направиш снимка ще видиш застинала скулптурна група. До най-малките детайли е мислено за ансамбъла, а при общата визия зрителите имат чувството, че скулптурите или куклите (защото има танц на играчките), са оживели. И всичко това изпълнено с уникалната танцувална техника на Валц!

Един от танците бе изпълнен под съпровод на свирещия направо на сцената перкусионист Робин Шулковский. В друг балетистите играеха при пълна тишина, като движещи се сенки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28